Rocznica Rzezi Wołyńskiej. Obchody z udziałem najwyższych władz państwowych

2022-07-10, 22:55

Rocznica Rzezi Wołyńskiej. Obchody z udziałem najwyższych władz państwowych
Pomnik Rzezi Wołyńskiej. Foto: PAP/Tomasz Gzell

W Warszawie odbędą się dziś (11.07) główne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim a także reprezentanci środowisk kresowych.

Obchody rozpoczną się o 10:30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego ceremonią złożenia kwiatów przed tablicą upamiętniającą "Rzeź Wołyńską", po której zostanie odprawiona msza święta. Następnie uroczystości przeniosą się na Skwer Wołyński przed pomnik Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942-47. Delegacje złożą także kwiaty przed pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, którą poprzedzi modlitwa wielowyznaniowa.

11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach przedwojennego województwa wołyńskiego na Kresach, wtedy zajętych już przez niemiecką III Rzeszę. Tamten dzień zapisał się w historii jako Krwawa Niedziela, Polaków mordowano również w kościołach, podczas mszy świętych.
W latach 1943-1945 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej ukraińscy nacjonaliści wymordowali od 80 do 120 tysięcy Polaków. Precyzyjna liczba ofiar nie jest możliwa do ustalenia. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi.

»ROSYJSKI ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Planowane ludobójstwo

Celem zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (banderowców) i Ukraińskiej Powstańczej Armii było wyniszczenie polskiego żywiołu na terenach, które uznawali za ukraińskie. W konsekwencji planowego ludobójstwa, kilkaset tysięcy Polaków, ratując się przed okrutnie zadawaną śmiercią, torturami i okaleczeniem, uciekło z tych terenów. Ukraińscy nacjonaliści, równolegle z dokonywanym aktem ludobójstwa, niszczyli polskie dobra kulturalne, zabytki, uderzali w kresową gospodarkę, wypalali do fundamentów polskie siedliska a także niszczyli kościoły katolickie.

22 lipca 2016 r. Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

W tym roku centralne obchody organizuje Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej, Zarządem Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz władzami dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej