Gdzie jest czarny neseser? I czym on właściwie był?
Jedna z trzech części zbioru płyt ewakuowanych z Polskiego Radia we wrześniu 1939 roku płyt została wywieziona w tajemniczym czarnym neseserze. Jego losy do dziś nie są znane.
2022-07-12, 05:40
W tajemniczym czarnym neseserze ukryta została jedna z trzech części zbioru płyt ewakuowanych z Polskiego Radia. Płyty zostały spakowane najprawdopodobniej przez Jana Pileckiego i przekazane Mirosławowi Panufnikowi, kierownikowi amplifikatorni Polskiego Radia, który wyniósł je z siedziby rozgłośni na Zielnej 25. Panufnik ukrył neseser w mieszkaniu swojego ojca Tomasza. Ten został wysiedlony z Warszawy po upadku Powstania Warszawskiego (jego syn zginął w trakcie zrywu). Po wojnie przeniósł się do Krakowa. Czy razem z nim powędrował też czarny neseser? Wiele wskazuje na to, że tak.
***
Polskie Radio zainicjowało w piątek, 6 maja, narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. Akcję "Gdzie jest czarny neseser?" wspierają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Pamięci Narodowej.
Część odnalezionej kolekcji – w postaci 93. metalowych płyt gramofonowych – została wpisana w ubiegłym roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te zostały wydane właśnie przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego boxu.
REKLAMA
Premiera albumu "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" jest dla Polskiego Radia jednocześnie impulsem do rozpoczęcia poszukiwań brakującej części kolekcji płyt – akcja opatrzona została hasłem: "Gdzie jest czarny neseser? Polskie Radio inicjuje narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku".
Więcej informacji po adresem czarnyneseser.pl
mat. prasowe/bm
REKLAMA
REKLAMA