Słynny obraz Starowieyskiego wraca do przedstawicielstwa Polski przy UE. Zajmie prestiżowe miejsce

2022-07-11, 17:35

Słynny obraz Starowieyskiego wraca do przedstawicielstwa Polski przy UE. Zajmie prestiżowe miejsce
Obraz przedstawia alegorie Polski i Europy pod postacią dwóch kobiet. Foto: PAP/Wiktor Dąbkowski

Obraz Franciszka Starowieyskiego "Divina Polonia Rapta Per Europa Profana", czyli "Boska Polska porwana przez pogańską Europę", wraca do Stałego Przedstawicielstwa Polski przy Unii Europejskiej. Potwierdził to ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką. Przez ponad dekadę dzieło było przechowywane w magazynie. 

Imponujący obraz o rozmiarach 3,5 metra na 4 metry zawisł w 1998 roku w Brukseli w holu budynku Misji Polski przy Unii Europejskiej, późniejszym Stałym Przedstawicielstwie. Jednak kiedy w 2011 roku polscy dyplomaci przenosili się do nowej siedziby w centrum Brukseli obraz trafił do magazynu.

Obraz zajmie prestiżowe miejsce

- Teraz dzieło wraca do Stałego Przedstawicielstwa i będzie w najbardziej eksponowanym miejscu w prestiżowej części, w holu wejściowym do centrum konferencyjnego - poinformował ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś.

Płótno Franciszka Starowieyskiego nawiązuje do mitu o uprowadzeniu Europy i wzbudziło pod koniec lat 90-tych niemałe kontrowersje.

Dla jednych to dzieło dowcipne i mądre, alegoria dobrze ilustrująca polsko-europejskie zawiłości historyczne. Ale byli i tacy wśród unijnych urzędników w Brukseli, których żart nie bawił. Metafory i zamysłu artystycznego nie zrozumiał wtedy jeden z komisarzy i część tytułu zamazano. Pozostały tylko dwa pierwsze słowa - Divina Polonia.

Posłuchaj

O szczegółach z Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka (IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty

***

Czytaj więcej:

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/nt

Polecane

Wróć do strony głównej