Dmitrowicz: nie można udawać, że na Wołyniu działy się rzeczy trudne, tam doszło do czystki etnicznej

- UPA zdecydowała się na potworną rzeź, która została skrupulatnie zaplanowana, niczego nie da się usprawiedliwić - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk i dyrektor Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.

2022-07-11, 21:05

Dmitrowicz: nie można udawać, że na Wołyniu działy się rzeczy trudne, tam doszło do czystki etnicznej
Piotr Dmitrowicz. Foto: PR24

Gość PR24 mówił o wydarzeniach sprzed 80 lat. Jak przypomniał, w 1943 r. nacjonaliści ukraińscy dokonali strasznej rzezi, ludobójstwa, a prezydent Andrzej Duda mówiąc o tamtych wydarzeniach, mówił po prostu prawdę. - Tutaj nie ma miejsca na żadną dyskusję, kompromis, nie można udawać iż tam działy się rzeczy trudne, nie, tam doszło do czystki etnicznej, zaplanowanej i prowadzonej systematycznie - powiedział historyk.

Dlaczego doszło do czystek? To, jak mówił dalej, jest pytanie na które nie jest tak łatwo odpowiedzieć. Trzeba pamiętać tutaj o tym, co działo się przed II wojną światową. Na terenach Rzeczypospolitej zamieszkiwało 15 proc. Ukraińców czyli ok. 5 milionów z czego 3 miliony mieszkały na Wołyniu. Relacje polsko-ukraińskie, jak podkreślił gość PR24, wyglądały bardzo różnie.

"Niekiedy fatalne relacje"

- Niekiedy fatalnie z polskiej strony, ale również z ukraińskiej. Przed wojną władze polskie zamieniały cerkwie na kościoły, czy też utrudniały procesy związane ze szkolnictwem ukraińskim, ale to nie jest powód, by teraz cokolwiek usprawiedliwiać, takie czystki etniczne. Z drugiej strony, nacjonalistyczny ruch ukraiński, wzorowany na włoskim faszyzmie, mówił jedno: musimy dokonać takiej czystki - powiedział Piotr Dmitrowicz.

Czytaj także:

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył w czasie uroczystości w Warszawie, że każda zemsta rodzi kolejną zemstę, a to ostatnia rzecz, której ktokolwiek dziś potrzebuje. - Czy to zemsty werbalnej, czy - nie daj Panie Boże - jakiejkolwiek zemsty fizycznej. Nie jest jej beneficjentem Warszawa i nie jest jej beneficjentem i nie będzie z całą pewnością Kijów. Wiecie, gdzie będzie beneficjent największy. Ten, który usiłuje dzisiaj odebrać Ukrainie wolność i ziemię - mówił Andrzej Duda.


Posłuchaj

Dmitrowicz: nie można udawać, że na Wołyniu działy się rzeczy trudne, tam doszło do czystki etnicznej ("Gość PR24") 13:18
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Piotr Dmitrowicz (historyk i dyrektor Muzeum Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego)

REKLAMA

Data emisji: 11.07.2022

Godzina: 20:33 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej