Dramatyczne dane WHO i UNICEF. Dotyczą milionów dzieci
W 2021 roku 25 mln dzieci na całym świecie nie przyjęło ratujących życie szczepionek, a dostęp do tych preparatów wciąż maleje - alarmują Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).
2022-07-15, 10:35
Wśród przyczyn wskazują nasiloną dezinformację na temat szczepień i zwiększoną liczbę dzieci mieszkających na obszarach objętych konfliktami. To największy ciągły spadek w liczbie szczepień wśród dzieci od około 30 lat, gdy zaczęto badać to zjawisko - przekazały obie organizacje we wspólnym komunikacie prasowym.
Między 2019 a 2021 rokiem na świecie o 5 pkt proc. spadł odsetek dzieci, które otrzymały wszystkie trzy dawki DTP3, szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Zasięg szczepień tym preparatem uważany jest za wskaźnik szerszego zasięgu immunizacji - wyjaśniły WHO i UNICEF, które zacytował w piątek serwis stacji CNN.
"W rezultacie 25 mln dzieci straciło jedną lub więcej dawek DTP w ramach rutynowych szczepień tylko w 2021 roku. To o 2 mln więcej niż liczba dzieci, które nie przyjęły szczepień w 2020 r., i o 6 mln więcej niż w 2019 r., co wskazuje, że rośnie liczba dzieci zagrożonych groźnymi, ale możliwymi do uniknięcia chorobami" - przekazano.
Region, który radzi sobie najgorzej
Wszystkie regiony świata doświadczyły spadku dostępu do szczepionek, przy czym największy spadek dostępu do DTP3 odnotowano w regionie Azji Wschodniej i Pacyfiku. Za tym problemem kryje się kilka czynników, w tym zwiększona liczba dzieci żyjących w regionach objętych konfliktem i w innego rodzaju niestabilnych warunkach, zintensyfikowanie się dezinformacji na temat szczepień oraz utrudnienia i zakłócenia związane z pandemią Covid-19.
REKLAMA
- Matka z córką wyszły na zajęcia. Chwilę później spadły rosyjskie rakiety
- "Iga Świątek i przyjaciele" dla Ukrainy. Ważna inicjatywa liderki rankingu WTA
- Ministerstwo Zdrowia i UNICEF rozpoczynają współpracę na rzecz uchodźców z Ukrainy
łk
REKLAMA