Polska kupi od USA 116 czołgów Abrams. Szef MON: umowa została uzgodniona

2022-07-15, 11:23

Polska kupi od USA 116 czołgów Abrams. Szef MON: umowa została uzgodniona
Polska kupi 116 używanych czołgów Abrams od USA. Foto: Mateusz Wlodarczyk / Forum

Polska kupi używane czołgi Abrams od armii Stanów Zjednoczonych. Chodzi o 116 egzemplarzy. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział IAR, że umowa z administracją USA została uzgodniona.

Według ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej pierwsze dostawy używanych Abramsów powinny rozpocząć się na początku przyszłego roku. Maszyny będą uzupełnieniem braków, które powstały po tym, jak nasz kraj przekazał ukraińskiej armii czołgi T-72. W ramach dostaw uzbrojenia na Ukrainę trafiło ponad 240 zmodyfikowanych pojazdów.

Kolejne zakupy MON

W czwartek wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że rozpoczęły się dostawy samolotów C-130H Hercules dla polskiej armii. Na Twitterze przekazał, że maszyny zwiększą poziom dostępności operacyjnej floty transportowej polskich Sił Powietrznych. "Łącznie pozyskujemy pięć takich maszyn" - dodał szef MON.

Na początku lipca rzecznik Prasowy Agencji Uzbrojenia Krzysztof Płatek poinformował na Twitterze o zawarciu umowy z norweską firmą zbrojeniową Nammo Raufoss AS na dostawę kilkunastu tysięcy granatników dla polskich sił zbrojnych. "Wartość kontraktu, który stanowi pierwszy etap realizacji programu GROT, wynosi ok. 150 mln zł netto, a dostawy zostaną zrealizowane w szybkim terminie" - napisał Krzysztof Płatek . "Kolejna dobra informacja dla Wojska Polskiego! Podpisaliśmy umowę na dostawy kilkunastu tysięcy lekkich granatników jednorazowych M72 EC MK1. To nowoczesna broń przeznaczona do zwalczania wozów bojowych, w tym do zwalczania ciężkich pojazdów opancerzonych, takich jak czołgi." - dodał w tweecie szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak.

"Silne wojsko to bezpieczna ojczyzna"

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że silne Wojsko Polskie oznacza bezpieczną ojczyznę. Podczas uroczystej promocji oficerskiej absolwentów Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu minister przypomniał, że sąsiad Polski, Ukraina, został napadnięty przez Rosję.

Posłuchaj

Błaszczak o kupnie używanych czołgów Abrams (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

- Naszym zadaniem i waszym zadaniem jest to, aby odstraszyć agresora, aby agresor nie zaatakował naszego kraju - powiedział minister. "Dlaczego tego nie zrobi? Dlatego, że Wojsko Polskie z roku na rok jest liczniejsze, dlatego że Wojsko Polskie z roku na rok jest wyposażane w nowoczesną broń i dlatego także, że żołnierze Wojska Polskiego są patriotami" - oświadczył minister obrony.

Mariusz Błaszczak zapowiedział zwiększenie liczby miejsc na uczelniach wojskowych. Zachęcił też młodych ludzi do podjęcia służby wojskowej. Minister obrony złożył gratulacje nowo promowanym oficerom, podziękował ich rodzinom i życzył, aby ich służba przyniosła bezpieczeństwo Polsce.

***

Czołgi M1A2 Abrams Czołgi M1A2 Abrams

as

Polecane

Wróć do strony głównej