Reparacje wojenne. Prof. Musiał: Niemcy robią wszystko, by udowodnić, że Polska zrzekła się odszkodowań

- Niemcy robią wszystko, aby udowodnić, że Polska rzekomo zrzekła się reperacji wojennych. To nie jest prawdą, ponieważ nie było podpisanego żadnego aktu prawnego mówiącego o tym - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich prof. Bogdan Musiał.

2022-07-15, 15:44

Reparacje wojenne. Prof. Musiał: Niemcy robią wszystko, by udowodnić, że Polska zrzekła się odszkodowań
Prof. Musiał: Niemcy robią wszystko, by udowodnić, że Polska zrzekła się reparacji wojennych. Foto: Everett Collection/Shutterstock

Jak ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński, "Niemcy się z nami nie rozliczyły. Jesteśmy ciągle wierzycielem Niemiec i to w wielkiej skali. To nie chodzi tylko o reparacje czy odszkodowania, chodzi także o rozliczenie moralne". 

Ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich prof. Bogdan Musiał skomentował na antenie Polskiego Radia 24 kwestię reparacji wojennych. Wskazał, że według oficjalnego stanowiska rządu w Berlinie "nie ma mowy o reparacjach, ponieważ Polska się ich zrzekła".

- Niemcy mają podpisane dwustronne umowy reparacyjne ze wszystkimi krajami europejskimi, które w jakiś sposób zostały dotknięte niemieckimi działaniami wojennymi czy też okupacją. Jedynym krajem, który nie ma takiego potwierdzenia jest Polska - czyli państwo, które było najbardziej dotknięte niemiecką okupacją, zarówno pod względem strat demograficznych, jak i zniszczeń. To jest ten paradoks - powiedział gość audycji.

Reparacje wojenne

Historyk wskazał ponadto, że "Niemcy robią wszystko, aby udowodnić, że Polska rzekomo zrzekła się reperacji, co nie jest prawdą, ponieważ nie było podpisanego żadnego aktu prawnego mówiącego o tym". - Akt prawny to jest bardzo uregulowana sprawa. Nasz kraj nie ma zawartego takiego dokumentu ani z NRD, ani z RFN, ani ze Związkiem Sowieckim - zaznaczył.

REKLAMA

Politolog zauważył również, że 28 sierpnia 1953 r. Polska podpisała oświadczenie, mówiące o tym, że zrzeka się reparacji, ale - jak podkreślił - nie jest ono aktem prawnym. - W rozumieniu prawa międzynarodowego to jest po prostu zwykły dokument - powiedział.

- W ogóle w całej tej debacie pomija się, że przy tym oświadczeniu była mowa, że zostanie wyznaczona delegacja, która ureguluje te kwestie reparacyjne, ale nigdy tego nie uczyniła. Nie wiadomo z jakich przyczyn. A więc sprawa jest z polskiego punktu widzenia ciągle otwarta - powiedział.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Bogdan Musiał: Niemcy robią wszystko, aby udowodnić, że Polska rzekomo zrzekła się reperacji wojennych ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 23:56
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Bogdan Musiał (historyk, politolog, ekspert ds. stosunków polsko-niemieckich)

Data emisji: 15.07.2022 r.

REKLAMA

Godzina: 14.33

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej