Portugalia uruchomiła pływająca elektrownię słoneczną. To największa tego typu konstrukcja w Europie
Na zbiorniku przy tamie wodnej Alqueva we wschodniej Portugalii została zainaugurowana w piątek największa pływająca elektrownia słoneczna w Europie. Inwestycja pomoże zaopatrywać w energię elektryczną ponad 1500 gospodarstw domowych.
2022-07-15, 21:40
Odnotowując uruchomienie projektu solarnego na zbiorniku przy tamie Alqueva, portugalskie media wskazały w piątek, że powstał on w miejscu posiadającym jeden z najwyższych w Europie poziomów nasłonecznienia.
Jezioro zaporowe o powierzchni ok. 250 km² uznawane jest za największy sztuczny zbiornik wodny nie tylko w Portugalii ale w całej Unii Europejskiej zarówno co do powierzchni jak i objętości zgromadzonej w nim wody
Portugalia. Pływająca elektrownia słoneczna
Jak podał dziennik "O Jornal Economico", pływające panele fotowoltaiczne o wielkości czterech boisk piłkarskich mają łączny potencjał 4 MW.
Pływająca elektrownia składa się z 12 tys. paneli słonecznych umieszczonych na strukturze wykonanej z korka. Została wybudowana przez portugalskie przedsiębiorstwo Corticeira Amorim i hiszpańską firmę Isigenere - przekazały władze portugalskiego inwestora, energetycznej spółki EDP.
REKLAMA
Jak wyjaśniono, dzięki umieszczeniu paneli słonecznych na wodzie ich efektywność wzrosła o 11 proc.
Według "O Jornal Economico" w planach EDP jest uruchomienie do 2025 r. na Alquevie kolejnej pływającej elektrowni słonecznej. Ma ona posiadać moc 70 MW i być największą tego typu inwestycją fotowoltaiczną na świecie.
- Jaka jest opłacalność OZE? Prof. Marszałek: to inwestycja, która daje zysk w dłuższej perspektywie
- Znaczący przyrost mocy z fotowoltaiki w Polsce. Jesteśmy na siódmym miejscu w Europie
- Gdzie powstanie największa w Polsce elektrownia fotowoltaiczna? Tauron ujawnił plany
Pr24.pl/PAP/PKJ
REKLAMA
REKLAMA