Niemcy przeciwko energii jądrowej. Teresa Wójcik: to ogromny błąd

- W Niemczech od dawna zakładano likwidację energetyki jądrowej, uważa się, że jest niebezpieczna i nie powinno się jej brać pod uwagę, to credo niemieckiej polityki energetycznej - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik, ekspert ds. energetyki (biznesalert.pl, "Tygodnik Solidarność").

2022-07-16, 21:35

Niemcy przeciwko energii jądrowej. Teresa Wójcik: to ogromny błąd
Polska energetyka zmierza w stronę atomu. W Europie podejście do tematu jest zróżnicowane. Foto: Shutterstock.com/Kletr

Posłuchaj

Teresa Wójcik o problemach energetycznych Niemiec (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

W rządzie kanclerza Olafa Scholza pojawił się spór wokół przedłużenia pracy ostatnich trzech niemieckich elektrowni jądrowych. SPD i Zieloni chcą je zamknąć do końca bieżącego roku. Sprzeciwiają się temu FDP i opozycyjna CDU. Sugestia Zielonych, że powrót do węgla jest bardziej ekologiczny niż przedłużenie funkcjonowania energetyki atomowej, wzbudził też oburzenie w obozie chadecji.

Teresa Wójcik przypominała, że w Niemczech wciąż najwięcej energii jest produkowanej z węgla brunatnego i kamiennego. - Te wielkości prawdopodobnie będą zwiększone. Niemcy uruchomili już zamknięte elektrownie węglowe, będą się ratować importem węgla. Gaz jest ważny, jeśli chodzi o ogrzewanie oraz produkcję przemysłową - zaznaczyła.

Jak zaznaczyła ekspert, zgodę na likwidację niemieckiej energetyki jądrowej wyraził jeszcze rząd Angeli Merkel. - Energetyka jądrowa jest stabilna, może zawsze funkcjonować, dla odbiorców jest tania, choć kosztowna w momencie realizacji projektu. Bloki energetyczne przy przemyślanych remontach mogą funkcjonować przez 50 lat, to bardzo opłacalna inwestycja - oceniła. 

- Niemcy zrobili ogromny błąd, tkwią w nim nadal, to trudne do racjonalnego wytłumaczenia. Rozumiem, że przerazili się Fukushimą, ale mają inne warunki geologiczne, nie grożą im trzęsienia ziemi i tsunami - zauważyła Teresa Wójcik.

REKLAMA

Posłuchaj

Teresa Wójcik o problemach energetycznych Niemiec (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 25:28
+
Dodaj do playlisty

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Rosja wstrzymała od 11 lipca przesyłanie gazu rurociągiem Nord Stream 1, tłumacząc to koniecznością przeprowadzenia prac konserwacyjnych. Jego ponowne uruchomienie, zapowiadane pierwotnie na 21 lipca, Gazprom postawił pod dużym znakiem zapytania, informując, że serwisowana w Kanadzie turbina nadal nie dotarła do Rosji.

Czytaj także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: Teresa Wójcik

Data emisji: 16.07.2022

Godzina emisji: 20.33

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej