95 lat temu powstał włoski klub piłkarski AS Roma
2022-07-22, 05:00
Italo Celestino Foschi
Na początku dwudziestego wieku wybuchła w Europie pierwsza wojna światowa. Zabrała miliony istnień ludzkich. Zniszczona została infrastruktura w większości państw znajdujących się na starym kontynencie. Po jej zakończeniu Ci co przeżyli zaczęli angażować się w odbudowę oraz tworzenie nowych struktur wszystkich dziedzin życia. Jedną z nich był sport. W stolicy Italii pojawił się Italo Foschi. Był frontowym żołnierzem, który po zakończeniu działań wojennych zasilił szeregi włoskiej Narodowej Partii Faszystowskiej. Przejęła ona władzę na Półwyspie Apenińskim w 1922 roku. Jako bardzo rzutki organizator został skierowany do tworzenia nowych futbolowych struktur. Wykazał swoje umiejętności tworząc w miasteczku leżącym nad Morzem Adriatyckim klub ASD City Giulianova. Funkcjonuje on po dzień dzisiejszy grając w niższych ligach. Po tym organizacyjnym sukcesie przeniósł się od Rzymu. Tam powołał do życia Inspektorat Sportowy Federacji Rzymskiej.
Piłka nożna w Wiecznym Mieście
Partia polityczna, z której wywodził się Foschi postawiła mu za cel stworzenie prężnego futbolowego klubu w stolicy Włoch. Miał on stanowić przeciwwagę dla zespołów z północy kraju, takich jak Juventus Turyn, Interu Mediolan czy AC Milan. Na terenie Rzymu funkcjonowało kilka drużyn, ale organizacyjnie wyglądały one dosyć słabo. Poza jedną z nich. Nazywała się Societa Sportiva Lazio Rzym. Powstała w 1900 roku i jej władze nie były skłonne do negocjacji w sprawie zjednoczenia. Italo rozpoczął rozmowy z pozostałymi organizacjami: Football Club Di Roma, Alba-Audace Roma oraz Fortitudo Pro Roma Societa di Ginnastica e Scherma. Partia faszystowska poprzez działaczy wysokiego szczebla także zaczęła wywierać wpływ na te trzy kluby. Pod takim naciskiem zarządy musiały się ugiąć.
- Zawarłem porozumienia z Prezesem Zarządu Igliori i po wysłuchaniu opinii Honorowego Prezesa Komendanta Guglielmottiego wprowadziłem w życie przepisy wykonawcze do Konstytucji Rzymskiego Stowarzyszenia Sportowego Fortitudo - wspominał Foschi.
Później przyszła kolej na FCD i Alba-Audace. Negocjacje po okiem polityków poszły bardzo sprawnie i szybko.
REKLAMA
- Porozumienie osiągnięto późnym popołudniem 7 czerwca 1927 roku - donosiła La Gazzetta dello Sport.
Trzeba było jedynie zaczekać na oficjalny komunikat.
22 lipca 1927 roku
W tym dniu powołana do życia została Associativa Sportiva Roma. Jej pierwszym prezydentem został organizator zjednoczenia Italo Celestino Foschi. Nowy klub przybrał barwy Wiecznego Miasta czyli żółte i bordowe. Ówczesna siedziba znajdowała się na ulicy Degli Uffici del Vicario 35. Władze nowo powstałego klubu chciały aby pierwszy mecz był wielkim wydarzeniem. Postanowiły zorganizować go na stadionie Motovelodromo Appio. Aby go zapełnić zorganizowano siłami partyjnymi darmowy transport z różnych części miasta. Dzięki propagandzie, w którą zaangażowały się także wszystkie lokalne dzienniki udało się zapełnić cały obiekt. Przeciwnikiem AS Romy był węgierski zespół Ujpeszt z Budapesztu. Skład gospodarzy był mieszanką najlepszych futbolistów z drużyn, które zostały połączone. To dawało nadzieję, że poziom sportowy będzie wysoki. Jednak z drugiej strony zawodnicy wcześniej nie grali ze sobą co nie pomogło im w występie. Mimo tych obiektywnych trudności potyczka zakończyła się remisem 2:2. Tak Giallorossi rozpoczęli swoją trwającą już 95 lat historię.
Szukali swojego domu
AS Roma tylko przez dwa lata rozgrywała swoje mecze na Motovelodromo. Później przeniosła się na drewniany stadion Campo Testaccio. Na nim osiągnęła swój pierwszy sukces. Stanęła na drugim stopniu podium w czempionacie Włoch. Mistrzem w tamtym sezonie został Juventus Turyn. W 1940 roku drużyna przeniosła się na Stadio del Partito Nazionale Fascista. Dopiero trzynaście lat później trafiła do miejsca, w którym gra po dziś dzień. Stadio Olimpico stał się jej domem. Chociaż nie jest jedynym klubem, który z niego korzysta. Drugim jest SS Lazio, które jako jedyne ze stolicy Italii nie zgodziło się na fuzje mającą na celu powołanie do życia AS Roma.
REKLAMA
Do chwili obecnej Giallorossi mogą poszczycić się wywalczeniem trzech tytułów mistrza Italii. Dodatkowo tryumfowali 9 razy w Pucharze Włoch oraz zdobyli jeden Superpuchar. W tym roku po raz pierwszy w całej swojej historii odnieśli zwycięstwo w finale w rozgrywkach europejskich. Pod wodzą portugalskiego szkoleniowca Jose Murinho zostali posiadaczami pucharu Ligi Konferencji Europy UEFA. Przejście do stolicy Włoch jednego z najlepszych szkoleniowców naszego globu jest konsekwencją pojawienia się nowego strategicznego partnera w AS Roma. W 2020 roku została podpisana umowa o przejęciu większościowego pakietu akcji przez The Friedkin Group. W konsekwencji amerykański koncern ma zainwestować w klub prawie 600 milionów dolarów.
- Nasze zaangażowanie na rzecz Romy jest bardzo duże (…) Będziemy obecni w Rzymie, mieście, które zajmuje szczególne miejsce w naszych sercach. Wyruszamy w tę ekscytującą podróż. Zdajemy sobie sprawę, że powierzono nam zespół, który jest istotną częścią duszy Rzymu, i jest to odpowiedzialność, którą uważamy za wyjątkowo ważną i zawsze będziemy ją traktować bardzo poważnie - napisał w oficjalnym oświadczeniu Dan Friedkin przewodniczący The Friedkin Group.
Przyszłość powstałej 95 lat temu AS Romy rysuje się w kolorowych barwach.
Źródła: asroma.com, footballhistory.org, the-football-archive.com, asrtalenti.altervista.org, coliseum-online.com, gazzetta.it,
REKLAMA
AK
REKLAMA