Ekspert Instytutu Staszica: fuzja Orlenu z Lotosem zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski

- Po podjęciu pozytywnej decyzji (uchwały) przez Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy PKN Orlen i Grupy Lotos, nie ma już formalnych przeszkód, aby stworzyć jedną firmę. Może to formalnie nastąpić w ciągu paru dni przez wpisanie nowej firmy do dokumentów rejestrowych w sądzie rejestrowym - powiedział Dawid Piekarz wiceprezes Instytutu Staszica w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

2022-07-21, 17:00

Ekspert Instytutu Staszica: fuzja Orlenu z Lotosem zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski
PKN Orlen do tej pory rywalizował na naszym rynku z dużymi, zagranicznymi koncernami, a nie z Grupą Lotos, bo ta miał tylko 400 stacji benzynowych.Foto: Forum/Łukasz Dejnarowicz

W opinii eksperta ten krok doprowadzi do powstania multi energetycznego koncernu, co pomoże naszej gospodarce w bezpiecznym dostępie do różnych źródeł energii. Nie tylko tej z ropy naftowej, ale także tej z wodoru, energetyki wiatrowej, biogazu i energii jądrowej.

Dawid Piekarz przypomniał, że już dziś PKN Orlen jest czwartym w naszym kraju producentem energii elektrycznej. A 20 procent jego przychodów pochodzi ze sprzedaży prądu, dlatego jest zainteresowany rozwojem energetyki wiatrowej.

Nowa, duża polska firma energetyczna będzie mogła lepiej negocjować ceny ropy od dostawców, pomoże to w poszukiwaniu nowych form działalności, nie tylko w zakresie sprzedaży ropy naftowej. Zwiększy to konkurencyjność polskiego koncernu naftowego w skali Europy, co dodatkowo utrudni wszelkie próby jego przejęcia przez konkurencję.

Fuzja ułatwi dokonywanie inwestycji w małe reaktory atomowe, biogaz do ciepłownictwa, infrastrukturę do wykorzystania wodoru do transportu ( ciężarówki, transport publiczny, pociągi). Zdaniem eksperta Instytutu Staszica powstanie tak dużej firmy nie będzie oznaczało monopolu cen dla kierowców.

REKLAMA

Dawid Piekarz przypomniał, że PKN Orlen do tej pory rywalizował na naszym rynku z dużymi, zagranicznymi koncernami, a nie z Grupą Lotos, bo ta miał tylko niewiele ponad 400 stacji benzynowych.

Stacje Lotosu w Polsce zostaną przejęte przez węgierski MOL, co było warunkiem zgody KE na fuzję obu firm.  Ale w zamian PKN Orlen dostanie stacje węgierskiej firmy na Słowacji i na Węgrzech. Dlatego w naszym kraju oferta MOL będzie konkurencyjna także wobec cen ze stacji płockiego giganta.



Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.

REKLAMA


Posłuchaj

Dawid Piekarz wiceprezes Instytutu Staszica komentuje fuzję Orlenu z Lotosem ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) 5:33
+
Dodaj do playlisty

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej