Podkarpacie. Odkryto groby z III tysiąclecia p.n.e.

Na budowie odcinka drogi ekspresowej S19 w okolicach Rzeszowa archeolodzy prowadzą prace wykopaliskowe. W wyniku ich badań udało się znaleźć m.in. groby i ludzkie szczątki. Pochówki datuje się na przełom epok neolitu i brązu.

2022-07-26, 05:45

Podkarpacie. Odkryto groby z III tysiąclecia p.n.e.
Prace archeologiczne, zdjęcie ilustracyjne . Foto: Shutterstock.com

Informacje o dokonanych odkryciach przekazała Joanna Rarus, rzeczniczka rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To właśnie rządowa agencja jest inwestorem drogi S19 stanowiącej część międzynarodowego szlaku Via Carpatia.

Na odcinku między Rzeszowem a Babicą archeolodzy odnaleźli obiekty związane z osadnictwem, m.in. dołki posłupowe czy paleniska. Najstarsze ze znalezisk datuje się na epokę neolitu i brązu, najmłodsze zaś pochodzą z okresu nowożytnego.

To nie koniec rewelacji. Na obszarze jednego ze stanowisk w miejscowości Mogielnica odkryto 11 grobów należących do kultury ceramiki sznurowej (III tysiąclecie p.n.e.). Pochodzące z okresu neolitu mogiły składają się z szybu wejściowego, jamy grobowej i łączącego je korytarzyka. Pierwotnie groby przykryte były nasypem kurhanowym, który jednak nie przetrwał do naszych czasów.

- Groby były bogato wyposażone w narzędzia krzemienne, grociki krzemienne do strzał, topory i siekiery kamienne. Ponadto znaleziono liczny materiał ceramiczny zdobiony odciskami sznura – podała Joanna Rarus.

REKLAMA

Archeolodzy datują znalezisko na okres przełomu neolitu i epoki brązu, czyli na 2600-2300 lat p.n.e. Zdaniem naukowców groby tworzyły cmentarzysko kurhanowe na kilku wzniesieniach. W większości z nich pochowano jedną lub dwie osoby. 

- W jednym przypadku udokumentowano szczątki trzech osób, jednak z bardzo słabo zachowanymi kośćmi - powiedziała rzecznika rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

Znaleziska zostaną poddane szczegółowym badaniom, a uzyskane materiały trafią do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

***

REKLAMA

Czytaj także:

Na Pomorzu odkryto elitarny pochówek sprzed blisko tysiąca lat

Bielsko-Biała. Odkryto wyroby z brązu i żelaza. "Mogą być najstarsze na tych ziemiach"

Średniowieczne skarby w skupie złomu

REKLAMA

***

Pierwotny obszar wykopalisk obejmował 261,5 ara i składał się z czterech stanowisk, które mieściły się w miejscowościach Niechobrz, Babica i dwa w Lutoryżu. Ostatecznie Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o poszerzeniu obszaru prac archeologicznych do 1533,01 ara. W czasie prowadzenia wykopalisk dodano jeszcze jedno stanowisko w Mogielnicy o wielkości 83,80 arów, które wkrótce powiększono do 143,25 ara. To właśnie na tym obszarze dokonano odkrycia grobów sprzed ponad 4000 lat.

Badania archeologiczne na tym odcinku drogi S19 trwają od marca tego roku i dotychczas jedynie na stanowisku w Niechobrzu prace dobiegły końca. Wykopaliska prowadzi konsorcjum archeologiczne APB Thor i Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

th/Nauka w Polsce/Rzeszów News

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej