"Rzecz fundamentalna i bardzo ważna". Piotr Dmitrowicz o początkach Policji Państwowej

- Powstanie Policji Państwowej było rzeczą fundamentalną i bardzo ważną, ponieważ odpowiadała ona za kwestie przestrzegania porządku po czasach wojennych. A wiadomo, że wojna często rozluźnia pewne obyczaje i nawyki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Piotr Dmitrowicz.

2022-07-31, 12:30

"Rzecz fundamentalna i bardzo ważna". Piotr Dmitrowicz o początkach Policji Państwowej
Piotr Dmitrowicz o początkach Policji Państwowej . Foto: Willem van de Poll/Wikimedia Commons/dp

Gość audycji Polskiego Radia 24 historyk Piotr Dmitrowicz opowiedział o początkach powstania Policji. Formacja została utworzona w lipcu 1919 r. na mocy sejmowej ustawie o Policji Państwowej, która jednoczyła kilka odrębnych jednostek policyjnych. W skład nowej formacji weszły dwie istniejące do ówczesnej pory jednostki - podlegająca Ministerstwu Spraw Wewnętrznych Milicja Ludowa oraz samorządowa Policja Komunalna.

Historyk wskazał, że wcześniej działalność służb była organizowana przez konkretne partie ze wszystkich stron sceny politycznej, a także przez oddolne inicjatywy obywatelskie. - Tak jak jesienią 1918 r. Polacy rozbrajali Niemców czy Austriaków, tak podobnie dochodziło też do pewnej samoorganizacji i te służby działały - wyjaśnił.

Powstanie Policji Państwowej

Zapytany o to, czy powstanie Policji było szybkim procesem, gość audycji odpowiedział, że należy sobie przypomnieć, że w 1921 r. nad Polską zawisła dramatyczna wojna z Bolszewikami. - Parząc na to, co się działo w tamtym okresie, to uważam, że to powstanie odbyło się bardzo szybko. Tym bardziej, że przez ponad 123 lata nie było państwa polskiego i trzeba było wszystkie struktury budować od początku - trzeba było zorganizować wybory parlamentarne, uchwalić jakąś konstytucję i powołać odpowiednie organy. Mało tego, to wszystko działo się w sytuacji, kiedy w każdym zaborów obowiązywało różne prawo i różne tez były służby porządkowe - podkreślił.

Piotr Dmitrowicz zaznaczył ponadto, że powstanie Policji Państwowej było rzeczą fundamentalną i bardzo ważną, ponieważ odpowiadała ona za kwestie przestrzegania porządku po czasach wojennych. - A wiadomo, że wojna często rozluźnia pewne obyczaje, nawyki i pleni się wtedy tałatajstwo i złodziejstwo - dodał.

REKLAMA

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Piotr Dmitrowicz o początkach Policji Państwowej ("Historyczne wydarzenie tygodnia"/Polskie Radio 24) 21:56
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

REKLAMA

Gość: Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia)

Data emisji: 31.07.2022 r.

Godzina: 11.06

ng

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej