Obajtek: Orlen inwestuje 15 mld w polską transformację, nasi poprzednicy wyłożyli jeden miliard
- Obecnie PKN Orlen inwestuje 15 miliardów złotych w polską transformację energetyczną, podczas gdy poprzednicy inwestowali miliard - powiedział w TVP Info szef Orlenu Daniel Obajtek. Podkreślił, że w przeszłości koncern przynosił też straty.
2022-08-02, 21:48
- Spółka ocierała się o płynność. Przeciętne zyski spółki to było 400, 500 mln, a czasami była strata w którymś roku. Teraz zarabiamy miliardy, ale bardzo mocno inwestujemy - zaznaczył w rozmowie z TVP Info prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Sprzedaż MOL-owi bez obaw
Daniel Obajtek podkreślił też, że węgierska firma MOL, która nabędzie od Orlenu część stacji benzynowych Lotosu, nie ma kapitału rosyjskiego. Sprzedaż stacji jest jednym z wymogów nałożonych na koncern przez Komisję Europejską w ramach fuzji Orlenu i Lotosu.
- Jeżeli mówimy o kapitale, który jest w MOL-u, to sprawdzaliśmy to: nie ma kapitału rosyjskiego w firmie MOL. Znaleźliśmy 20 proc. kapitału polskiego - wskazał.
Dwa lata procesu konsolidacji
W poniedziałek Orlen sfinalizował fuzję z Lotosem, a przejęcie PGNiG planowane jest na przełomie października i listopada - decyzję muszą jeszcze zaakceptować akcjonariusze obu firm, dlatego walne zgromadzenia w tej sprawie zaplanowano na wrzesień w przypadku Orlenu i październik w przypadku PGNiG.
REKLAMA
14 lipca 2020 roku PKN ORLEN otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie Grupy LOTOS. W sierpniu 2020 roku PKN ORLEN podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą LOTOS dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej. Struktura transakcji została potwierdzona w maju 2021 roku w porozumieniu pomiędzy Ministerstwem Aktywów Państwowych a PKN ORLEN, Grupą LOTOS oraz PGNiG.
Zgoda KE pod warunkiem sprzedaży aktywów
W styczniu 2022 roku w toku negocjacji PKN ORLEN przedstawił propozycję środków zaradczych i partnerów do ich zrealizowania, których w pełni zaakceptowała Komisja Europejska, wydając finalną zgodę w czerwcu 2022 roku. Połączenie z Grupą LOTOS w lipcu zaakceptowali akcjonariusze PKN ORLEN zdecydowaną większością 98,3 procent głosów. Wcześniej korzystną decyzję w tej sprawie podjęło prawie 99 procent Akcjonariuszy Grupy LOTOS. Na koniec Sąd Rejonowy w Łodzi zarejestrował połączenie obu spółek, co jest ostatnim krokiem w kierunku ich konsolidacji.
Aby uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na fuzję, spółka musiała m.in. zbyć 417 stacji paliw Lotosu. Nabył je węgierski MOL, który w zamian odsprzedał Orlenowi niemal 200 stacji paliw na Słowacji i Węgrzech.
Czytaj także:
- Obajtek: efekty fuzji Orlenu z Lotosem będą widoczne dla bezpieczeństwa i portfeli Polaków
- Wyraźny spadek cen paliw na stacjach PKN Orlen. Na horyzoncie dalsze obniżki
- Fuzja Orlenu i Lotosu. Obajtek: silny koncern ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski
mbl
REKLAMA
REKLAMA