Pożegnanie Barbary Majewskiej-Luft. "Ogromny autorytet moralny i duchowy"
W Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie rodzina, przyjaciele, liczni uczniowie pożegnali Barbarę Majewską-Luft. Była sanitariuszką w obozie Dulag 121, polonistką, wychowawczynią wielu pokoleń licealistów. Działała w Solidarności w stanie wojennym. Irmina Woźniak-Harasymowicz wspominała swoją nauczycielkę jako ogromny autorytet moralny i duchowy.
2022-08-03, 16:26
Za działalność w Solidarności w stanie wojennym Barbara Majewska-Luft została usunięta z pracy w XV Liceum Ogólnokształcącym im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie. Jak mówiła Irmina Woźniak-Harasymowicz, polonistka odegrała w jej życiu ważną rolę. Dzięki niej poznała filozofię, etykę, które wypaczano w programach nauczania PRL-u.
Tomasz Malanowski wspominał z kolei, że Barbara Majewska-Luft była wspaniałą wychowawczynią jego klasy od II klasy liceum do matury.
- Była nie tylko nauczycielką języka polskiego, ale była osobą, która wprowadzała nas w życie na równi z rodzicami, wpajała nam wartości, jak uczciwość, rzetelność - zaznaczył. Dodał, że nosiła w sercu poezję Norwida, na lekcjach i podczas wycieczek przekazywała uczniom treści spoza programu szkolnego.
Barbara Majewska- Luft zmarła w wieku 98 lat. Urnę z jej prochami złożono w grobowcu rodzinnym na Starych Powązkach w Warszawie.
REKLAMA
Działalność obozowa i Powstanie Warszawskie
Barbara Majewska-Luft była córką dyrektora fabryki ołówków Leszka Majewskiego i Marii z domu Borsuk. W 1942 roku zdała konspiracyjną maturę. Na Uniwersytecie warszawskim skończyła filologię polską. W ramach Armii Krajowej działała jako sanitariuszka, pracowała na terenie obozu przejściowego Dulag 121. Część jej wspomnień z Powstania Warszawskiego opublikowano w zbiorowej pracy "Dulag 121 - Pruszków. Sierpień - październik 1944 roku". Była autorką między innymi tekstów "Spod bolszewickich strzałów", "Gdy śpiewa las" oraz tomu wspomnieniowego "Na drogach czasu i przestrzeni. Autobiografia i wspomnienia nauczycielki XIX-XX wiek".
Posłuchaj
- Powstanie Warszawskie: nieodkryte epizody, cisi bohaterowie
- Hołd dla bohaterów powstania. 1 sierpnia byliśmy na ulicach Warszawy [WIDEO]
ASP
REKLAMA