"Obserwujemy swoistą grę polityczną". Rzymkowski o wypłacie środków w ramach KPO

- Realnie, wszystkie postulaty, które miały być spełnione w związku z KPO, zostały spełnione. Mamy kamienie milowe, ramy reform. KPO to również kwestia reformowania i ujednolicenia UE przy jednoczesnym wsparciu finansowym, to transakcja wiązana. Mamy cały szereg możliwości nacisku politycznego na KE - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.

2022-08-04, 08:10

"Obserwujemy swoistą grę polityczną". Rzymkowski o wypłacie środków w ramach KPO
Tomasz Rzymkowski. Foto: PR24

Komisja Europejska w czerwcu zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. Zakłada on, że Polska ma otrzymać ponad 70 mld euro. Wypłata środków wciąż jednak nie ruszyła. Szerokim echem odbiła się ostatnia wypowiedź szefowej Komisji Europejskiej w sprawie noweli ustawy o Sądzie Najwyższym. Ursula von der Leyen powiedziała w wywiadzie dla "DGP", że aby otrzymać środki z Krajowego Planu Odbudowy, Polska musi wywiązać się z zobowiązań podjętych w celu zreformowania systemu środków dyscyplinarnych.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Krajowy Plan Odbudowy został uruchomiony, tylko środki finansowe nie zostały jeszcze Polsce przekazane. - Wsłuchuję się w głos ministra Waldemara Budy, który mówił o tym, że nie możemy być w gorącej wodzie kąpani. Obserwując swoistą grę polityczną niektórych przedstawicieli KE, nie możemy mówić, że konkretnie, danego dnia nastąpi przekazanie środków. Poczekajmy, aż te środki znajdą się na rachunku polskiego budżetu państwa. Moim zdaniem nastąpi to jeszcze w tym roku - powiedział Tomasz Rzymkowski.

Czytaj także:

Wiceminister edukacji przypomniał, że Polska jest wierzycielem wspólnotowego długu. - Chociażby z uwagi na kolejne fazy procedowania tych środków i kolejnych transz mamy gwarancję, że te pieniądze otrzymamy. Realnie, wszystkie postulaty, które miały być spełnione w związku z KPO, zostały spełnione. Mamy kamienie milowe, ramy reform. KPO to również kwestia reformowania i ujednolicenia UE przy jednoczesnym wsparciu finansowym, to transakcja wiązana. Mamy cały szereg możliwości nacisku politycznego na KE. Musi być zgoda wszystkich ministrów finansów UE, aby przejść do kolejnych etapów finansowania. To jest mechanizm ustawicznego podejmowania decyzji - stwierdził Rzymkowski.

REKLAMA

Posłuchaj

Tomasz Rzymkowski gościem Adriana Klarenbacha (24 pytania - Rozmowa poranka) 22:48
+
Dodaj do playlisty

Fundusz Odbudowy jest nowym instrumentem, którego głównym celem jest odbudowa gospodarek po pandemii koronawirusa. Komisja Europejska na początku czerwca zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.

KE zaznaczyła m.in. że polski KPO "zawiera kamienie milowe związane z ważnymi aspektami niezależności sądownictwa, które mają szczególne znaczenie dla poprawy klimatu inwestycyjnego i stworzenia warunków dla skutecznej realizacji" i że "Polska musi wykazać, że te kamienie milowe zostały osiągnięte przed dokonaniem jakichkolwiek wypłat w ramach Funduszu Odbudowy".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "24 pytania-Rozmowa poranka"

REKLAMA

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki (PiS)

Data emisji: 4.08.2022

Godzina emisji: 7.06

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej