Tęczowy wieniec dla powstańców warszawskich. Olczak: nie idzie za tym całoroczne działanie
- Nie będę oceniał intencji osób, które składały te kwiaty, ale osobiście widzę, że nie idzie za tym całoroczne, pełne działanie i zainteresowanie tematyką Powstania Warszawskiego - powiedział Mariusz Olczak (dyrektor Archiwum Akt Nowych), odnosząc się do złożenia tęczowego wieńca w hołdzie powstańcom warszawskim.
2022-08-06, 19:15
1 sierpnia podczas uroczystości związanych z obchodami 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego grupa Homokomando złożyła tęczowy wieniec w hołdzie powstańcom. - Żyjemy w państwie demokratycznym i każdy może składać kwiaty oraz czcić bohaterów. Grunt, żeby środowiska, które dawniej takich wieńców nie składały, nie robiły tego w sposób prowokacyjny czy też próbujący zakłócić daną uroczystość - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak.
Według niego, podobne organizacje składają wieńce dopiero od kilku lat. - Nie będę oceniał intencji osób, które składały te kwiaty, ale osobiście widzę, że nie idzie za tym całoroczne, pełne działanie i zainteresowanie tematyką Powstania Warszawskiego, a z kombatantami Armii Krajowej oraz z powstańcami współpracujemy już prawie ćwierć wieku - wskazał.
Gość audycji ocenił ponadto, że "de facto osoby z różnych sektorów, które czczą pamięć pierwszego sierpnia, powinny zwracać uwagę na kwestię Powstania przez cały rok i w żaden sposób nie oceniać tego zrywu". Dodał także, że "w okresie Powstania Warszawskiego nie było żadnej formacji, która by się odwoływała do nazwy Homokomando".
Powstanie Warszawskie
Dyrektor Archiwum Akt Nowych odniósł się także do kwestii nazewnictwa obowiązującego w czasie zrywu. - Miałem okazję rozmawiać na ten temat z biorącymi udział w Powstaniu Warszawskim i wówczas nie używano określeń takich, jak na przykład "powstańczynie" - wskazał.
REKLAMA
Jak dodał, częstszym określeniem było słowo "akaczki". - Na oficjalnych zebraniach mówiono o akowcach oraz akaczkach i nikt z tego nie drwił. Nie było w tej przestrzeni jakiejkolwiek dyskusji oraz haseł, które obecnie w kontekście Powstania Warszawskiego stara się stawiać - powiedział.
- Dr Lerski: Powstanie Warszawskie zmieniło stolicę w sposób radykalny i nieodwracalny
- Powstanie Warszawskie. 6 sierpnia 1944. Harcerska Poczta Polowa – zwiastun radości
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Temat dnia/ Gość PR24
REKLAMA
Rozmawiał: Tadeusz Płużański
Gość: Mariusz Olczak (dyrektor Archiwum Akt Nowych, IPN)
Data emisji: 06.08.2022 r.
Godzina emisji: 17.35
REKLAMA
ng
REKLAMA