Cywilne ofiary eskalacji w Strefie Gazy. Joe Biden popiera śledztwo

Prezydent USA Joe Biden zapewnił o "stałym poparciu Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa Izraela i jego prawa do obrony przed atakami". Wezwał też do "starannego dochodzenia w sprawie doniesień" o cywilnych ofiarach eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego i zaapelował o przestrzeganie zawieszenia broni.

2022-08-08, 04:45

Cywilne ofiary eskalacji w Strefie Gazy. Joe Biden popiera śledztwo

W niedzielę wieczorem czasu polskiego podpisano zawieszenie broni między Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem. Rozejm wszedł w życie po trzech dniach walk w których zginęło w sumie 44 Palestyńczyków. Wśród ofiar jest dwóch dowódców Islamskiego Dżihadu z Gazy, ale także palestyńscy cywile, w tym 15 dzieci.

Apel prezydenta USA

Prezydent USA Joe Biden z zadowoleniem przyjął wejście w życie rozejmu między Izraelem i Palestyńskim Islamskim Dżihadem, dodając, że popiera zbadanie przyczyn ofiar wśród ludności cywilnej.

"Moja administracja popiera rychłe i staranne dochodzenie w sprawie doniesień (o tych ofiarach). Wzywamy również wszystkie strony do pełnego przestrzegania porozumienia o przerwaniu ognia oraz zapewnienia pomocy humanitarnej i dostaw paliwa do Gazy" - napisał Biden w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu.

Prezydent USA zapewnił też o "stałym poparciu Stanów Zjednoczonych dla bezpieczeństwa Izraela i jego prawa do obrony przed atakami. Określił Islamski Dżihad jako "ugrupowanie terrorystyczne".

REKLAMA

Niepewny los porozumienia

Zawieszenie broni w Strefie Gazy udało się wprowadzić dzięki mediacji Egiptu, ale pokój jest bardzo niepewny. Zaraz po tym jak weszło ono w życie z Gazy na Izrael poleciały kolejne rakiety, a izraelskie lotnictwo odpowiedziało nowymi nalotami - donosił korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski. 

To największa eskalacja przemocy od maja 2021 roku. Pierwszy raz od wielu lat w konflikcie oficjalnie nie brał udziału Hamas, który rządzi Gazą. Wymiana ognia prowadzona była przez Islamski Dżihad, organizacje wspieraną przez Iran i uważaną za znacznie bardziej radykalną.

Posłuchaj

Od piątku izraelska armia bombarduje pozycje islamskich radykałów w Gazie, a ci odpowiadają rakietami na Izrael. Zawieszenie broni udało się wprowadzić dzięki mediacji Egiptu, ale pokój jest bardzo niepewny - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

mbl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej