Wymiana ognia mimo zawieszenia broni. Kolejne ostrzały i naloty w Strefie Gazy

Zawieszenie broni między Izraelem a Palestyńskim Dżihadem w Strefie Gazy jest niepewne - informuje korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski. "Zaraz po tym, jak weszło w życie z Gazy na Izrael poleciały kolejne rakiety, a izraelska armia odpowiedziała nalotami" - napisał na Twitterze.

2022-08-08, 00:42

Wymiana ognia mimo zawieszenia broni. Kolejne ostrzały i naloty w Strefie Gazy
W Strefie Gazy, mimo zawieszenia broni, doszło do wymiany ognia - informuje Wojciech Cegielski. Foto: AP/Associated Press/East News

Zawieszenie broni między Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem weszło w życie w niedzielę późnym wieczorem czasu polskiego. Porozumienie udało się wprowadzić dzięki mediacji Egiptu, ale pokój jest bardzo niepewny.

Wymiana ognia mimo rozejmu

Egipt był mediatorem w trakcie poprzednich konfliktów w Gazie. Po kilku rundach negocjacji egipskim dyplomatom udało się doprowadzić do zawieszenia broni, choć nie wiadomo, czy i jak długo się ono utrzyma.

Zaraz po tym jak weszło ono w życie z Gazy na Izrael poleciały kolejne rakiety, a izraelskie lotnictwo odpowiedziało nowymi nalotami.

Największa eskalacja od ponad roku

Rozejm wszedł w życie po trzech dniach walk w których zginęło w sumie 44 Palestyńczyków. Wśród ofiar jest dwóch dowódców Islamskiego Dżihadu z Gazy, ale także palestyńscy cywile, w tym 15 dzieci. Według izraelskich mediów, Izrael miał zgodzić się na wypuszczenie z więzień kilku palestyńskich bojowników.

REKLAMA

Od piątku izraelska armia bombarduje pozycje islamskich radykałów w Gazie, a ci odpowiadają rakietami na Izrael.

To największa eskalacja przemocy od maja 2021 roku. Pierwszy raz od wielu lat w konflikcie oficjalnie nie brał udziału Hamas, który rządzi Gazą. Wymiana ognia prowadzona była przez Islamski Dżihad, organizacje wspieraną przez Iran i uważaną za znacznie bardziej radykalną.

Posłuchaj

Od piątku izraelska armia bombarduje pozycje islamskich radykałów w Gazie, a ci odpowiadają rakietami na Izrael. Zawieszenie broni udało się wprowadzić dzięki mediacji Egiptu, ale pokój jest bardzo niepewny - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Problemy humanitarne w strefie konfliktu

Równocześnie w Gazie panuje coraz bardziej dramatyczna sytuacja humanitarna. Enklawa jest odcięta od dostaw paliwa, a miejscowa elektrownia dostarcza prąd jedynie przez kilka godzin dziennie. Szpitale w Gazie alarmują, że mają zapasy paliwa do generatorów prądu jedynie na dwa dni.

Czytaj także:

(PAP) (PAP)

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej