"Przyczynek do budowania prawdziwie braterskiego społeczeństwa". Droga modlitewna w rocznicę śmierci Edyty Stein

W 80. rocznicę śmierci w komorze gazowej Edyty Stein - św. Benedykty od Krzyża wzdłuż rampy kolejowej wewnątrz byłego obozu Auschwitz II-Birkenau przeszli we wtorek uczestnicy drogi modlitewnej. Szli towarzysząc symbolicznie męczenniczce w ostatnich chwilach.

2022-08-09, 12:37

"Przyczynek do budowania prawdziwie braterskiego społeczeństwa". Droga modlitewna w rocznicę śmierci Edyty Stein

- Wyruszmy teraz w drogę, którą właśnie tutaj, w Auschwitz-Birkenau, osiemdziesiąt lat temu, jako ostatnią w swym życiu przebyła św. Edyta Stein, siostra Benedykta od Krzyża. Niech nasza wspólna modlitwa będzie ważnym przyczynkiem do budowania prawdziwie braterskiego społeczeństwa w Europie, która dzisiaj, na Ukrainie, jest dotknięta okrutną wojną wywołaną przez bezwzględnego agresora, jakim jest Rosja – powiedział metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski na początku drogi modlitewnej.

Wierni, wśród których byli duchowni, wiceminister kultury Jarosław Sellin, wicedyrektor Muzeum Auschwitz Andrzej Kacorzyk, członkowie Towarzystw Edyty Stein z Polski, Austrii, Niemiec i Holandii oraz młodzież, przeszli w ciszy kilkusetmetrową drogę wzdłuż rampy, od bramy głównej w byłym obozie Birkenau do pomnika ofiar, który znajduje się na jej końcu i rozpięty jest między ruinami dwóch największych komór gazowych. Zmówiono żydowską modlitwę za zmarłych "El male rachamim".

Modlitwy o pokój

Uczestnicy spotkają się w Centrum Dialogu i Modlitwy na modlitwie o pokój. Połączą się wirtualnie z Niemcami oraz ze studentami z katolickiego Uniwersytetu z Nagasaki. 9 sierpnia obchodzona jest również rocznica zrzucenia bomby atomowej na to japońskie miasto. Wieczorem w klasztorze sióstr Karmelitanek w Oświęcimiu zostanie odprawiona msza św. pod przewodnictwem kard. Michaela Czernego, prefekta watykańskiej dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Teresa Benedykta od Krzyża

80 lat temu w komorze gazowej niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau zginęła święta Kościoła katolickiego Edyta Stein. Wybitna filozof po konwersji z judaizmu na katolicyzm i wstąpieniu do zakonu karmelitanek bosych przyjęła imię Teresy Benedykty od Krzyża.

REKLAMA

Karmelitanka siostra Agnieszka Maria od Eucharystii mówi, że poznanie Boga doprowadziło świętą Edytę Stein do męczeńskiej śmierci.


Posłuchaj

Karmelitanka siostra Agnieszka Maria od Eucharystii o Edycie Stein (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu w pobożnej rodzinie żydowskiej w 1891 r. Była doktorem filozofii. W wieku 30 lat przeszła na katolicyzm. Dwanaście lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. 2 sierpnia 1942 r. zakonnica została aresztowana w klasztorze w holenderskim Echt przez gestapo. Niemcy deportowali zakonnicę - wraz z blisko 1 tys. Żydów - do Auschwitz. Transport wyruszył 7 sierpnia 1942 r. i dotarł do obozu w następnym dniu. Po selekcji na rampie kolejowej do obozu skierowano niespełna połowę przywiezionych. Pozostałych, w tym Edytę i Różę, Niemcy zgładzili 9 sierpnia w jednej z pierwszych komór gazowych w Birkenau.

Czytaj także:

pg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej