"Dzisiaj to Moskwa jest hubem migracyjnym". Wiceszef MSWiA o próbach nielegalnego przekraczania granicy z Polską

Każdy imigrant, który pojawia się na granicy białorusko-polskiej, przejeżdża przez Moskwę. - Dzisiaj to Moskwa jest hubem migracyjnym - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Wiceminister resortu pytany był w Telewizji Republika o barierę, która powstała na granicy polsko-białoruskiej, oraz próby jej forsowania. -Dziś, kiedy jest zapora, mamy zupełnie inny ruch - ocenił.

2022-08-10, 21:11

"Dzisiaj to Moskwa jest hubem migracyjnym". Wiceszef MSWiA o próbach nielegalnego przekraczania granicy z Polską
Wiceszef MSWiA: dzisiaj to Moskwa jest hubem migracyjnym. Foto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

- Bariera jest bardzo ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa naszej wschodniej granicy - zaznaczył. Przypomniał, że rok temu było dziennie nawet 800 prób forsowania naszej granicy. - Dziś, kiedy jest zapora, mamy zupełnie inny ruch - ocenił wiceszef MSWiA. Straż Graniczna przekazała PAP, że obecnie jest to ok. 80 prób dziennie.

Przypomniał sytuację z listopada, kiedy pod Kuźnicą Białostocką stanęło kilka tysięcy imigrantów, którzy szturmem szli na naszą granicę.

- Dzisiaj taka sytuacja jest niemożliwa. Takiego zagrożenia jak rok temu już nie ma, a jeszcze jesienią będziemy mieli system kamer i czujników ruchu, który sprawi, że każde dotknięcie tej zapory będzie powodowało alarm - ocenił Maciej Wąsik.

Napór migrantów na granicę litewską

Odniósł się też do filmów zamieszczanych w mediach społecznościowych pokazujących imigrantów przedostających się na stronę polską podkopami.

REKLAMA

- Słyszałem o kilku próbach podkopów, z których nieliczne były skuteczne. Natomiast widziałem, że służby białoruskie bardzo mocno próbują pokazać nieskuteczność tej zapory. Pokazują te podkopy, przesyłają filmiki - podkreślił. Zaznaczył, że polskie służby śledzą fora imigranckie, gdzie potencjalni imigranci piszą, że szanse przejścia przez granicę białorusko-polską są minimalne.

Wiceszef MSWiA wskazał, że napór na granicę litewską jest znacznie większy niż na polską. - Tam dużo łatwiej przekroczyć granicę. Właśnie dlatego, że my zbudowaliśmy zaporę - podkreślił.

- Chcemy zbudować zaporę perymetryczną na całej wschodniej granicy Polski. To jest rzecz niezbędna do tego, żeby w dzisiejszych czasach, kiedy migranci stanowią pewien element ataku hybrydowego na państwa Unii Europejskiej, właściwie chronić granicę Unii Europejskiej - stwierdził.

Czytaj także:

Zobacz: europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk w Programie 3 Polskiego Radia

ASP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej