"Sprawa zanieczyszczenia Odry jest skandaliczna". Premier Morawiecki zapowiada ukaranie winnych

2022-08-11, 12:23

"Sprawa zanieczyszczenia Odry jest skandaliczna". Premier Morawiecki zapowiada ukaranie winnych
Premier Morawiecki: zrobimy wszystko, aby sprawa zanieczyszczenia Odry została wyjaśniona, a winni surowo ukarani. Foto: OPgrapher/Shutterstock; facebook.com/MorawieckiPL

Premier Mateusz Morawiecki napisał, że truciciele Odry nie zostaną bezkarni. "Zrobimy wszystko, aby kwestia ta została wyjaśniona" - podkreślił. Na wniosek szefa rządu do Oławy udadzą się wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski oraz szef Wód Polskich Grzegorz Daca.

"Sprawa zanieczyszczenia Odry jest niezwykle skandaliczna" - napisał szef rządu. Zapewnił, że rząd zrobi wszystko, by katastrofa została wyjaśniona, a winni - surowo ukarani.

Premier poinformował, że Ministerstwo Infrastruktury wraz z Wodami Polskimi pracują nad zabezpieczeniem terenu i mieszkańców przed dalszym wpływem skażenia. Sprawą zajmują się także funkcjonariusze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. "Polskie rzeki to nasz narodowy skarb i przyszłość, dlatego wszystkie państwowe służby działają w tej sprawie z najwyższą intensywnością" - zapewnia szef rządu.

Katastrofa ekologiczna na Odrze

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Śnięte ryby zaobserwowano m.in. w okolicach Oławy i Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton.

W czwartek WIOŚ we Wrocławiu podał, że w żadnej z próbek pobranych z Odry w województwie dolnośląskim po 1 sierpnia nie stwierdzono obecności mezytylenu. "We wszystkich badanych próbkach zaczynając od dnia 28 lipca, mikroskopowa analiza biologiczna wykazała występowanie typowych organizmów dla rzeki Odry" - poinformowano.

Wcześniej WIOŚ podał, że "chromatograficzna analiza jakościowa prób pobranych 28.07.2022 r. wykazała z ponad 80-proc. prawdopodobieństwem występowanie we wszystkich trzech badanych próbkach wody obecność pochodnych węglowodorów cyklicznych oraz aromatycznych". "W dwóch punktach: śluza Lipki oraz w Oławie, stwierdzono z ponad 80-proc. prawdopodobieństwem występowanie mezytylenu (1,3,5,- trimetylobenzen), substancji o działaniu toksycznym na organizmy wodne. Nie stwierdzono mezytylenu w punkcie w m. Łany (punkt najdalej położony na kierunku przepływu Odry)" - wskazał WIOŚ.

Czytaj także:

Sprawą zajmuje się prokuratura

Według inspektorów, zanieczyszczenie wody oraz śnięte ryby w Odrze występowały od jazu Lipki, co wskazuje, że źródła zanieczyszczenia należy identyfikować na wcześniejszych odcinkach Odry (przed granicą województwa dolnośląskiego). Zwiększona liczba śniętych ryb wystąpiła na kanale Odry w Oławie. Obecność martwych ryb zgłoszono również na dalszych odcinkach Odry - np. Gajkowie, Kamieńcu Wrocławskim - podał WIOŚ.

Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze z zawiadomienia WIOŚ we Wrocławiu zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.

ng

Polecane

Wróć do strony głównej