Atak na pisarza Salmana Rushdiego. "Dobry człowiek genialny artysta". Reakcje brytyjskich mediów
W brytyjskich komentarzach po ataku na Salmana Rushdiego dominuje podkreślenie jego zasług dla wolności słowa. Pisarz został zaatakowany w Nowym Jorku. Został przewieziony do szpitala i poddany operacji.
2022-08-12, 23:49
Policja zatrzymała podejrzanego. Nie znamy jeszcze motywów. "Przez wszystkie te lata był tak odważny, ryzykując w imię prawa do swobodnej myśli i swobodnego słowa" - mówi Guardianowi brytyjski noblista Kazuo Ishiguro.
"Dobry człowiek genialny artysta, przyjaciel" - tak na Twitterze opisuje Rushdiego Neil Gaiman, brytyjski pisarz fantasy. "To kolejne przypomnienie o cenie, z jaką pisarze muszą się liczyć za odmawianie bycia związanym tabu" - komentuje Kenan Malik, publicysta Observera i New York Timesa.
"Przywodzi to na myśl czasy, gdy, jeśli byłeś pisarzem, mogłeś być skazanym na śmierć za napisanie książki" - dodaje pisarka Bonnie Greer.
"Nikt nie powinien być piętnowany za poglądy"
O głębokim szoku pisze kapitału Bookera, literackiej nagrody, którą Rushdie zdobył za Dzieci Północy. "Nikt nie powinien być piętnowany, a co dopiero atakowany za pokojowe wyrażanie poglądów" - czytamy w komunikacie PEN International.
REKLAMA
"Sir Salman Rushdie korzystał z prawa, którego nieustannie powinniśmy bronić" - to już komentarz premiera Zjednoczonego Królestwa Borisa Johnsona. Atak potępiła Muzułmańska Rada Brytanii, domagając się ukarania sprawcy.
Salman Rushdie to brytyjski pisarz indyjskiego pochodzenia. Sławę zdobył dzięki literackiemu magicznemu realizmowi, balansującemu pomiędzy różnymi kulturami, z którymi miał styczność.
"To literacki gigant. Po Szatańskich Wersetach napisał tak wiele chwalonych powszechnie książek" - przypominał w BBC biograf pisarza, Mobeen Azhzar, dodając, że Rushie zrobił wiele, by zamknąć rozdział swej biografii związany z "Szatańskimi Wersetami" i podążyć ku kolejnym wyzwaniom literackim.
Posłuchaj
Pisarz, który musiał się ukrywać
Przez dekadę pisarz ukrywał się po tym, jak przywódca duchowy Iranu nałożył na niego fatwę za napisanie powieści "Szatańskie Wersety". W 1991 islamski fanatyk zamordował Hitoshi Igarashiego, japońskiego tłumacza "Wersetów".
REKLAMA
Fatwa nadal obowiązuje, choć potem władze Iranu złagodziły retorykę wobec pisarza. Nie da się jej odwołać, bo może to zrobić tylko osoba, która ją zarządziła. Ajatollah Chomeini nie żyje.
"Szatańskie Wersety" to nawiązanie do legendy, według kilka zdań Koranu zostało podyktowane prorokowi przez szatana. Po interwencji Archanioła Gabriela ajaty te zostały przez Mahometa odwołane. Samo pojęcie "szatańskich wersetów" nie pochodzi z tradycji islamskiej, zaczęło być używane w erze wiktoriańskiej przez brytyjskich badaczy.
as
REKLAMA