Ukraińskie zboże trafia do Afryki. Borys Tynka: porozumienie jest przestrzegane

- Zdajemy sobie sprawę, że przedstawicielom Federacji Rosyjskiej nie wolno wierzyć, ale byłbym tu dobrej myśli, wszystkim jest na rękę wywożenie tego zboża - powiedział w Polskim Radiu 24 Borys Tynka, konsul honorowy Odessy.

2022-08-14, 16:25

Ukraińskie zboże trafia do Afryki. Borys Tynka: porozumienie jest przestrzegane

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba powiedział, że jeśli Rosja dotrzyma zobowiązań zawartych w podpisanej w Stambule umowie, eksport drogą morską z Ukrainy może zostać w pełni wznowiony. 22 lipca Ukraina, Turcja i sekretarz generalny ONZ podpisali porozumienie w sprawie bezpiecznego transportu zboża i produktów spożywczych z portów Odessa, Czarnomorsk i Pivdennyi.

Borys Tynka ocenił, że porozumienie wydaje się w tej chwili niezagrożone. - Kontrolę statków przeprowadzają nie tylko przedstawiciele Rosji, są to komisje mieszane, z przedstawicielami Ukrainy, Turcji, Rosji i ONZ - zaznaczył i podkreślił, że wznowienie dostaw ukraińskiego zboża jest na rękę także Rosji. - Również dzięki temu Odessa jest bezpieczna, bezpieczne są porty, choć zaraz po zawarciu porozumień w Stambule doszło do ich ostrzału. Mam nadzieję, że te porozumienia będą przestrzegane, ale zawsze pozostaje element braku wiary w intencje Federacji Rosyjskiej - stwierdził.

- Morale mieszkańców Odessy jest bardzo wysokie. W ciągu pierwszych dni wojny bardzo wielu mieszkańców wyjechało, to było nawet 400 tys. osób z milionowego miasta, ale morale tych, którzy pozostali, jest bardzo wysokie, jest wiara w ukraińską armię, w pomoc ze strony Polski, innych krajów Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych - dodał gość audycji, który relacjonował sytuację w mieście.

Posłuchaj

Borys Tynka o sytuacji w Odessie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 24:38
+
Dodaj do playlisty

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

REKLAMA

Według porozumienia zawartego w Stambule Rosja ma wstrzymać ostrzały ukraińskich portów, gdy będą wypływać z nich statki ze zbożem. Maszyny będą eskortowane przez tureckie siły morskie, a na miejscu ma powstać międzynarodowe centrum koordynacyjne.

Kraje Bliskiego Wschodu i Afryki najbardziej ucierpiały w wyniku blokady ukraińskich portów przez Rosję. W Egipcie brak dostaw z Ukrainy spowodował, że ceny żywności wzrosły o 50 proc. W Odessie i w dwóch innych ukraińskich portach zalega co najmniej 20 mln ton zboża.

Zobacz także:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Borys Tynka

Data emisji: 14.08.2022

Godzina emisji: 14.33

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej