more_horiz

Bruszewski: Putin poniósł klęskę na Ukrainie. Liczył na całkowitą zapaść państwa

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 13:46
- Właśnie to, że instytucje państwa zdały egzamin, że Wołodymyr Zełenski został w Kijowie, że elity zostały na miejscu i zadeklarowały walkę, że bez względu na wszystko będą broniły swojej niepodległości, (...) to spowodowało, że Ukrainie udało się obronić niepodległość i tę pierwszą fazę wojny Rosja przegrała. Ale wojna wciąż trwa - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Bruszewski z portalu Defence24.pl
Michał Bruszewski stwierdził, że sytuacja Ukrainy, jeśli chodzi o zniszczenia spowodowane przez Rosję, jest znacznie bardziej dramatyczna, niż nam się wydaje
Michał Bruszewski stwierdził, że sytuacja Ukrainy, jeśli chodzi o zniszczenia spowodowane przez Rosję, jest znacznie bardziej dramatyczna, niż nam się wydajeFoto: PAP/EPA/UKRAINE NATIONAL POLICE HANDOUT

USA kontynuują swoje wsparcie dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy. Stany Zjednoczone podjęły decyzję o przekazaniu dodatkowych 4,5 mld dolarów pomocy finansowej, która ma wesprzeć funkcjonowanie państwa - świadczenia socjalne i wszelkie zobowiązania, które Ukraina ponosi jako państwo. Ponadto Stany Zjednoczone nieustannie wspierają Ukrainę militarnie i humanitarnie, podobnie jak wiele innych państw Europy Zachodniej. W Polskim Radiu 24 mówił o tym Michał Bruszewski.

"Wojna się przedłuża". Dramatyczna sytuacja humanitarna na Ukrainie

Gość PR24 zauważył, że wojna się przedłuża, zatem każda pomoc jest Ukrainie potrzebna i dobrze, że takie pakiety pomocowe się pojawiają. Jednak - mówił - gdyby zobaczyć, jak wygląda sytuacja na Ukrainie, przynajmniej w tej jej części, która jest areną działań wojennych, tam sytuacja jest znacznie bardziej dramatyczna, niż nam się wydaje.

- Domy są zniszczone, strona ukraińska prowadzi statystyki, z których wynika, że ponad 120 tys. domów mieszkalnych Rosjanie zniszczyli. Wyliczono ponad 30 tys. aktów zbrodni wojennych. Jest to bardzo trudna sytuacja, ona przekłada się na sytuację humanitarną i oczywiście na funkcjonowanie państwa - wyjaśnił Michał Bruszewski.

"Putin spodziewał się kolapsu państwa"

Równocześnie gość audycji podkreślił, że państwo ukraińskie się nie załamało. Instytucje działają, kraj funkcjonuje i to zresztą - stwierdził - jest wielką porażką Władimira Putina. Jednym z jego celów było wszakże doprowadzenie do tego, że nastąpi "kolaps państwa" - Wołodymyr Zełenski ucieknie z kraju, urzędy i służby przestaną działać, kraj, pod wpływem operacji militarnych połączonych z działaniami hybrydowymi i terrorystycznymi, pogrąży się w chaosie.

- Właśnie to, że instytucje państwa zdały egzamin, że Zełenski został w Kijowie, że elity zostały na miejscu i zadeklarowały walkę, że bez względu na wszystko będą broniły swojej niepodległości, to oczywiście powoduje, że jest w narodzie duch pozytywny, żeby walczyć, żeby pracować na swoim stanowisku, czy to będą stanowiska związane z administracją, czy wielkie poruszenie związane z rekrutowaniem się do obrony terytorialnej - opowiadał Michał Bruszewski.

To - zdaniem gościa PR24 - pozwoliło na obronę niepodległości kraju w pierwszych chwilach rosyjskiej agresji. Jednak - przypomniał - wojna trwa, a Ukraina, powstrzymując Rosję, powstrzymuje znacznie poważniejsze plany Władimira Putina, niż tylko zajęcie Donbasu, czy nawet Kijowa. Stąd - stwierdził - Zachód jest zobowiązany wspierać Ukrainę.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:43 PR24_mp3 2022_08_10-11-32-54_Bruszewski.mp3 Michał Bruszewski o wojnie na Ukrainie ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Gość: Michał Bruszewski (Defence24.pl)
Data emisji: 10.08.2022
Godzina emisji: 11.33

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także