more_horiz
Wiadomości

CNN: Rosjanie szkolili się w Iranie w ramach umowy na dostawę dronów [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 22:30
Rosyjscy żołnierze odbyli szkolenie z obsługi irańskich dronów bojowych - podała telewizja CNN, powołując się na przedstawiciela administracji USA. Według niego, szkolenie było częścią porozumienia o kupnie irańskich dronów, zdolnych - według CNN - do przenoszenia kierowanych rakiet. Śledzimy doniesienia w związku z wojną na Ukrainie. 
CNN, powołując się na oficjela amerykańskiego, podało, że Rosjanie szkolili sięw Iranie z obsługi dronów bojowych
CNN, powołując się na oficjela amerykańskiego, podało, że Rosjanie szkolili się w Iranie z obsługi dronów bojowychFoto: Andrey VP/ Shutterstock

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.


Tak relacjonowaliśmy przebieg działań wojennych w środę:

23:50

Prezydent Ukrainy Włodymyr Zełenski zaapelował do mieszkańców terenów okupowanych przez Rosję o informowanie o siłach wroga oraz osobach, które mu pomagają. - Jeżeli macie jakąkolwiek ważną informację o wrogu, proszę abyście informowali o tym w sposób, który jest dla was bezpieczny, nasze służby specjalne, nasze wojsko - powiedział Zełenski.

22:46

Co najmniej sześć osób zginęło, a trzy zostały ranne w przeprowadzonym przez wojska rosyjskie w środę ostrzale rakietowym Bachmutu w obwodzie donieckim Ukrainy - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Dodał, że zaatakowano dzielnicę mieszkaniową.

22:45

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że jedyną drogą Rosjan z zajętych przez nich terenów jest ucieczka. W cowieczornym wystąpieniu zwrócił się do mieszkańców obszarów okupowanych przez wojska Kremla.


00:24 zelenski setka 123 .mp3 Wołodymyr Zełenski: wypędziliśmy Rosjan z północnych obwodów, z Wyspy Węży. Oni czują, że teraz przyszła pora na ucieczkę z Chersonia i całego południa naszego kraju. Przyjdzie czas, kiedy uciekną z okolic Charkowa, z Donbasu i z Krymu. Każdy, kto może się do tego przyczynić, powinien to zrobić (IAR)

 

22:43

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że siły zbrojne jego kraju, wywiad i organy ścigania nie pozostawią bez odpowiedzi rosyjskiego ostrzału rejonu Dniepropietrowska. Minionej nocy rakiety spadły m.in. na miasto oddalone o kilkanaście kilometrów od Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

22:42

Współpracownik prezydenta Zełenskiego: musimy przed zimą zakończyć aktywną fazę wojny (fot. Foto: PAP/Mykola Kalyeniak) Współpracownik prezydenta Zełenskiego: musimy przed zimą zakończyć aktywną fazę wojny (fot. Foto: PAP/Mykola Kalyeniak)
20:45

Polityk FDP ds. obrony Marcus Faber, który właśnie wrócił z Ukrainy, zdementował informacje, że dostarczone siłom ukraińskim niemieckie samobieżne haubice 2000 są zepsute albo zużyte.

"Słyszałem od ministerstwa obrony, że w tej chwili pięć z 15 haubic pancernych nadal działa" - oświadczył Faber. Żadna z haubic "nie została zniszczona przez rosyjski ostrzał" - podkreślił.

19:47

Bloomberg: Rosjanie sprowadzali swoje uzbrojenie z Syrii objętym sankcjami statkiem handlowym

W lipcu rosyjski statek handlowy Sparta II odbył rejs z Syrii do Rosji. Na pokładzie jednostki prawie na pewno znajdowało się uzbrojenie, sam statek jest objęty sankcjami USA - informuje Bloomberg. To pokazuje skalę strat Rosji na Ukrainie i potrzebę sięgania po rezerwowy sprzęt - komentuje agencja.

19:28

Rosyjskie ministerstwo obrony wysyła żołnierzy na wojnę w Ukrainie oszukując ich lub zmuszając - poinformował analityczny portal The Insider. Dziennikarze portalu dotarli do skarg, które w tej sprawie napisali sami żołnierze i ich krewni. Wcześniej inny niezależny portal "Mediazona" napisał, że żołnierze odmawiający udziału w wojnie są zastraszani i bici.

Posłuchaj
00:40 11884276_1.mp3 Rosja wysyła żołnierzy na wojnę okłamując ich lub zmuszając. O szczegółach w relacji Maciej Jastrzębski (IAR)
18:57

Ukraina chce podjąć wszelkie wysiłki, by przed nadejściem zimy zakończyć aktywną fazę wojny wszczętej przez Rosję - powiedział Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. 

Jako powód wskazał niebezpieczeństwo ataków rosyjskich na ukraińską infrastrukturę ciepłowniczą i energetyczną.

18:11

130 duńskich instruktorów wojskowych wyjdzie wkrótce do Wielkiej Brytanii w celu przeszkolenia Ukraińców, którzy mają zasilić ukraińską armię - poinformował w środę duński resort obrony. Niewykluczone, że podobne kursy odbędą się także w Danii.

17:55

Rosjanie znowu ostrzelali miejscowość Bachmut. Zginęło 7 osób, wielu jest rannych

17:52

Sukces ukraińskiej armii

Dowództwo Operacyjne Południe sił zbrojnych Ukrainy poinformowało, że w wyniku ataku ukraińskich sił zbrojnych na most w pobliżu kachowskiej elektrowni wodnej stał się on niezdatny do użytku.

Radny obwodu chersońskiego Serhij Hłan wyjaśnił, że po kolejnym ataku ukraińskich sił zbrojnych na most Antonow, rosyjskie rodziny wojskowych w Chersoniu zaczęły opuszczać miasto. Rosyjscy okupanci wcześniej przesiedlali swoje rodziny do mieszkań obywateli Ukrainy, którzy opuścili okupowane tereny. 

17:11

Do Kijowa przywieziono 16 ciał ofiar - obrońców Mariupola

17:09

Rosja będzie uzupełniać swoje wojsko kosztem Ukraińców, którzy przymusowo otrzymali rosyjskie paszporty - powiedziała wicepremier Iryna Wereszczuk.

Podkreśliła, że celem Rosjan jest legalizacja tymczasowej władzy i przygotowanie gruntu pod przeprowadzenie pseudo referendów. - Wszyscy obywatele w wieku produkcyjnym, którzy otrzymują paszport Federacji Rosyjskiej, automatycznie wchodzą na listy potencjalnych żołnierzy armii rosyjskiej - wyjaśniła Wereszczuk.

17:07

Szef biura prezydenta: wciąż mamy nadzieję, że Chiny będą bardziej proukraińskie

Ukraina nie traci nadziei na to, że rozwijanie kontaktów z ChRL może sprawić, że kraj ten zajmie stanowisko bardziej proukraińskie; obecnie stanowisko Chin jest neutralne - powiedział szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

16:21

Statek Razoni z ukraińskimi zbożami zacumował w Turcji w porcie Mersin

Odbiorca ukraińskiego zboża w Libanie odmówił przyjęcia ładunku z powodu opóźnienia w dostawie, ale obecnie statek z ukraińskim zbożem znajduje się w tureckim porcie Mersin. Oznacza to, że nie ma już problemów z tym statkiem - poinformował ambasador nadzwyczajny Ukrainy w Libanie Ihor Ostash.

W ciągu dziewięciu dni funkcjonowania "korytarza zbożowego" z ukraińskich portów morskich wyeksportowano ponad 370 tysięcy ton produktów rolnych.

15:51

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba zaapelował do Unii Europejskiej i państw G7 o niewydawanie wiz obywatelom Rosji.

15:47

Rezerwiści w Rosji są wbrew swojej woli wysyłani na ćwiczenia do sąsiadującego z Ukrainą obwodu biełgorodzkiego; kto odmawia, zostaje wysłany siłą - poinformował niezależny rosyjski portal Wiorstka.

Rosyjscy obrońcy praw człowieka otrzymali dziesiątki zgłoszeń od rezerwistów, którzy skarżyli się, że zostali wezwani do wojskowych komend uzupełnień, zmuszeni do podpisania dokumentów i wysłani do wojskowego obozu szkoleniowego w obwodzie biełgorodzkim bez przejścia badań lekarskich i potwierdzenia kategorii zdolności do służby wojskowej. Co najmniej 10 rezerwistów i tyluż poborowych z Petersburga i obwodu leningradzkiego zostało już wywiezionych na szkolenie.

15:39

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy: trzej bojownicy z separatystycznej republiki skazani na 15 lat więzienia za zdradę stanu. Armia ukraińska wzięła ich do niewoli w obwodzie sumskim w marcu.

15:36

Ukraina wprowadziła usługę do wyszukiwania zaginionych

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy utworzyła usługę on-line do poszukiwania jeńców wojennych i zaginionych. Dzięki niej udało się odzyskać ponad pół tysiąca ciał naszych rodaków - poinformował Oleg Kotenko, przedstawiciel biura do spraw osób zaginionych

Posłuchaj
00:21 11883850_1.mp3 Udało się odzyskać już ponad 500 ciał naszych bohaterów. Wczoraj odzyskaliśmy jeszcze 17 ciał. Bardzo dużo osób, które kwalifikujemy jak zaginione, udaje się odnaleźć. Po prostu nie było z nimi łączności. (IAR)
14:11

- Ukrainie udało się obronić niepodległość i tę pierwszą fazę wojny Rosja przegrała. Ale wojna wciąż trwa - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Bruszewski z portalu Defence24.pl.

Dniepr PAP-1200.jpg
Bruszewski: Putin poniósł klęskę na Ukrainie. Liczył na całkowitą zapaść państwa
14:04

Zaatakowane we wtorek lotnisko wojskowe na okupowanym przez Rosję Krymie było bazą dla samolotów bombardujących cele w Ukrainie – oświadczył w środę rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat.

- Stamtąd startują samoloty, które wyposażone są w rakiety. Obecnie, gdzieś od trzech miesięcy, nie wlatują one w strefę działalności naszej obrony przeciwlotniczej. Niemniej jednak startują i dokonują ataków z użyciem niebezpiecznych rakiet – powiedział w ukraińskiej telewizji.

Ihnat wyraził nadzieję, że atak na lotnisko w Nowofedoriwce, która znajduje się na zachodnim wybrzeżu Krymu, częściowo unieruchomi samoloty Rosjan.

13:27

- Korek na 100 kilometrów - ludzie chcą opuścić Krym - informuje ukraiński polityk, Anton Geraszczenko, doradca Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Opublikował wideo, które ukazuje uciekających z Krymu Rosjan.

13:09

Ukraińska obrona terytorialna umieściła miny na granicy z Białorusią - powiadomiło Euroradio, powołując się na komunikat 100. brygady obrony terytorialnej.

Pola minowe zostały rozmieszczone w strefie przygranicznej obwodu wołyńskiego. Dowództwo armii ukraińskiej w ten sposób wzmacnia obronę przy granicy z Białorusią na wypadek inwazji wojskowej z terytorium tego kraju.

W lutym wojska rosyjskie uderzyły na Czernihów i Kijów z terytorium Białorusi, a także ostrzeliwały rakietami miasta ukraińskie. Rosyjskie grupy dywersyjne działają przeciwko Ukrainie z przygranicznych terenów Białorusi.

12:42

- Wtorkowy atak na lotnisko wojskowe na zaanektowanym przez Rosję Krymie jest porażką doktryny wojennej Moskwy – ocenił ukraiński politolog Wołodymyr Horbacz. 

Analityk kijowskiego Instytutu Współpracy Euroatlantyckiej, wskazał, że po ataku na Nowofedoriwkę rosyjska retoryka o zastosowaniu broni jądrowej poważnie traci na znaczeniu. - Są to wyłącznie czcze groźby. Jest to zastraszanie i szantaż świata, a przede wszystkim szantaż ofiary rosyjskiej napaści, którą jest Ukraina – podkreślił.

12:27

W okupowanym przez Rosjan Mariupolu rozpoczęła się tajna mobilizacja na wojnę z Ukrainą. Mieszkańcy otrzymują SMS-y z propozycjami dobrze płatnej służby w armii wroga, ale to podstęp - poinformowała lojalna wobec Kijowa rada miasta.

"W rzeczywistości (okupanci) po prostu zbierają ludzi i wysyłają na front, podobnie jak miało to miejsce w Doniecku. Świadczy to o tym, że na (polu walki) wcale nie wiedzie im się tak dobrze, jak próbują pokazać w swoich propagandowych mediach. Boją się ukraińskiej kontrofensywy i są gotowi wykorzystać mieszkańców zajętych terytoriów jako mięso armatnie do osłony swoich pozycji" - wyjaśnił samorząd Mariupola.

Rada miasta wezwała mieszkańców, by nie dali się zwieść propozycjom wroga i jak najszybciej opuszczali miasto. "Wyjeżdżajcie i nie walczcie po stronie tych, którzy przynieśli do naszego domu wojnę" - zaapelowano.

12:13

Władze Ukrainy wyrażają oburzenie faktem, że rosyjski dyplomata Wołodymyr Woronkow jest zastępcą sekretarza generalnego ONZ ds. zwalczania terroryzmu.

- Przedstawiciel największej organizacji terrorystycznej zajmuje się... zwalczaniem terroryzmu. Co dalej? Czy El Chapo poprowadzi walkę z handlem narkotykami? - stwierdził doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak.

11:43

- Siły rosyjskie przerzucają przez okupowany Mariupol nad Morzem Azowskim systemy rakietowe S-300, zapewne w pobliże linii frontu w obwodzie donieckim – oświadczył doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

11:29

Dwie osoby poniosły śmierć, a sześć zostało rannych w mieście Oczeretyne i wsi Szewczenko w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – napisał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

11:26

- W wyniku cynicznych działań wroga w Kuszugum zniszczono pięć domów, a około pięćdziesięciu kolejnych zostało uszkodzonych. Jedna osoba zmarła. Również wczoraj okupanci zniszczyli infrastrukturę cywilną we wsiach Obwodu Orihowskiego i Gulajpilskiego - poinformował sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew.

10:41

Według śledztwa portalu "Mediazona" rosyjscy najemnicy więzili i zastraszali żołnierzy regularnej armii, którzy nie chcieli walczyć przeciwko Ukrainie.

1200 rosyjskie więzienie en.jpg
Kreml korzysta z najemników, by zastraszać żołnierzy. Specjalne więzienie dla odmawiających udziału w wojnie
10:25

Rosyjska rakieta wyniosła we wtorek na orbitę okołoziemską irańskiego satelitę zwiadowczego, który może zostać wykorzystany do zbierania wojskowych danych wywiadowczych na temat Ukrainy – ocenia amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Władze Iranu twierdzą, że satelita teledetekcyjny Chajam, wyposażony w kamerę o wysokiej rozdzielczości, będzie używany do celów cywilnych. Amerykańscy urzędnicy i niezależni eksperci sądzą jednak, że podniesie on zdolności Teheranu do monitorowania potencjalnych celów w Izraelu i na całym Bliskim Wschodzie – podał dziennik "New York Times".

10:19

Większość Rosjan nie ma własnego zdania na temat wojny w Ukrainie i powtarza propagandowe hasła Kremla - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Russian Field. W ocenie niezależnych socjologów, Rosjanie nie sięgają do innych, niż państwowe źródeł informacji i boją się represji.

Wcześniej część rosyjskich komentatorów niezależnych podkreślała, że obecnie rosyjskie społeczeństwo nie jest w stanie zatrzymać kremlowskiej maszyny wojny.

Posłuchaj
00:09 Rosjanie powtarzają propagandowe hasła Kremla.mp3 Politolog Andriej Kolesnikow: zawsze ludzie powtarzali słowa Putina uważając, że wypowiadają własną opinię. Jak powie kierownictwo, tak powtórzą to ludzie. Tak było zawsze, w ostatnich latach (IAR)

 

08:44

Nauczyciele z okupowanego przez siły rosyjskie Enerhodaru w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy utworzyli dla dzieci tego miasta szkołę online, prowadzoną z terenów kontrolowanych przez władze ukraińskie – podał mer Enerhodaru Dmytro Orłow.

- Nasze dzieci będą się uczyć w szkole ukraińskiej - oświadczył.

08:36

Lokalne władze przekazały szczegóły odnośnie ataków w rejonie Nikopola.

Wróg dwukrotnie zaatakował okolicę z wyrzutni Grad, wystrzeliwując 80 pocisków w kierunku dzielnic mieszkalnych. Uderzenie było celowe i podstępne, bowiem dokonano go, gdy ludzie spali w swoich domach" - napisał gubernator Wałentyn Rezniczenko na Telegramie.

Jak poinformował, 10 cywilów poniosło śmierć w mieście Marganiec, a jedna osoba zginęła w pobliskiej miejscowości Wyszczetarasiwka. Ponadto 11 mieszkańców Margańca odniosło obrażenia, z czego siedem osób trafiło w ciężkim stanie do szpitala. Dwoje pozostałych rannych ucierpiało podczas ataku na Wyszczetarasiwkę.

08:26

Armia rosyjska próbuje wznowić ofensywę w kierunku Donieck-Piski, ale bez powodzenia i ze stratami. Walki w tym rejonie trwają - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:44

Podczas ataku na Nikopol zginęło 11 osób i 13 zostało rannych. To kolejny rosyjski ostrzał w tym rejonie, użyto systemu rakiet Grad.

05:47

Steven Seagal odwiedził Donbas. Materiały z aktorem wykorzystuje rosyjska propaganda.

05:28

Ministerstwo Finansów informuje, że Ukraina ma otrzymać 4,5 mld dolarów z funduszu powierniczego Banku Światowego - podaje Nexta.

05:22

Ukraińska armia otrzymała 50 tureckich transporterów opancerzonych Kirpi.

05:16
05:12

Ukraina odzyska Krym, tak jak i pozostałe okupowane przez Rosjan terytoria - zapewnia Wołodymyr Zełenski. Ukraiński prezydent swoje tradycyjne nocne wystąpienie poświęcił zajętemu przez Rosjan półwyspowi.

Wołodymyr Zełenski podkreślał, że Rosja przekształciła Półwysep Krymski w platformę dla swojej terrorystycznej działalności. Jak dodał rosyjska wojna przeciwko Ukrainie i wolnej Europie rozpoczęła się od zajęcia Krymu, a powinna się zakończyć wyzwoleniem półwyspu.

05:10

W wybuchach, do których doszło w rosyjskiej bazie wojskowej na Krymie, zginęła jedna osoba, a osiem zostało rannych. Ofiara śmiertelna to cywil. Według świadków wczoraj o godzinie 15.20 czasu lokalnego w bazie Saki w pobliżu Nowofedoriwki na zachodnim wybrzeżu Półwyspu doszło do co najmniej 12 eksplozji.

Zobacz także

Zobacz także