more_horiz
Wiadomości

Rosyjscy żołnierze wracający z Ukrainy niewypuszczani z jednostek. "Dowództwo boi się, że przekażą prawdę o wojnie"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 12:22
Żołnierze rosyjskich sił specjalnego przeznaczenia (Specnaz), stacjonujący w Chabarowsku na Dalekim Wschodzie Rosji i walczący do niedawna na Ukrainie, otrzymali zakaz opuszczania swojej jednostki. Dowództwo obawia się, że mówiliby Rosjanom prawdę o sytuacji na froncie - przekazał ukraiński dziennikarz Roman Cymbaluk.
Ukraiński dziennikarz: rosyjskim żołnierzom po powrocie z Ukrainy nie wolno opuszczać jednostki
Ukraiński dziennikarz: rosyjskim żołnierzom po powrocie z Ukrainy nie wolno opuszczać jednostkiFoto: ALEXANDER ERMOCHENKO / Reuters / Forum

Jak dodał, kontaktów z cywilami zabroniono żołnierzom 14. samodzielnej brygady specjalnego przeznaczenia. "Dowództwo rosyjskich sił zbrojnych nadal próbuje ukryć (skalę) strat doznanych podczas "specjalnej operacji wojskowej" (tak oficjalnie nazywają rosyjskie władze wojnę na Ukrainie - red.)" - napisał Cymbaluk na Telegramie.

W poniedziałek dziennikarz przekazał doniesienia o innej rosyjskiej formacji, która została niemal doszczętnie rozbita przez wojska przeciwnika. 331. pułk powietrznodesantowy miał stracić 85 proc. składu osobowego i uzbrojenia, lecz mimo to nie oszczędzono 70 ocalałych spadochroniarzy i ponownie rzucono ich do natarcia na "dobrze ufortyfikowane ukraińskie pozycje" - podał.

Jak czytamy w środowym komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, od 24 lutego, czyli początku inwazji Kremla na Ukrainę, rosyjska armia straciła już około 42,8 tys. żołnierzy, a także m.in.: 1832 czołgi, 4086 pojazdów opancerzonych, 232 samoloty i 193 śmigłowce.

Pierwsza rakieta na Krym

Rosjanie ostatniej doby stracili 9 samolotów - poinformował Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych. Ukraińscy wojskowi nie mówią o tym wprost, ale maszyny mogły być zniszczone w wyniku wczorajszych wybuchów na okupowanym przez Rosjan Krymie.

Codzienny komunikat ukraińskiego Sztabu Generalnego, oprócz innych strat Rosjan, mówi też o dziewięciu rosyjskich samolotach. Mimo spekulacji, Ukraina oficjalnie nie przyznała się do spowodowania eksplozji na lotnisku w Nowofedoriwce na okupowanym Krymie.

Większość mikroczipów znajdujących się w broni, jakiej Rosja używa przeciwko Ukrainie, jest produkcji zagranicznej, głównie amerykańskiej - wynika z raportu brytyjskiego instytutu badań nad obronnością RUSI.

Ośrodek analityczny w partnerstwie z agencją Reutera zidentyfikował co najmniej 450 unikalnych komponentów mikroelektronicznych w rosyjskich

Czytaj także:

łk

Zobacz także

Zobacz także