Święto Wojska Polskiego i rocznica Bitwy Warszawskiej. "Polacy powstrzymali bolszewicki rajd"
- Dziękujemy za wytrwałą służbę dla ojczyzny, za dzielność, za odpowiedzialność, za wzorowe codzienne wykonywanie obowiązków, czasem z narażeniem życia - powiedział w poniedziałek, w dniu święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda, zwracając się do żołnierzy.
2022-08-16, 00:44
- Patrzymy z dumą na polską historię, patrzymy z dumą na to wielkie zwycięstwo - tak, z ogromną dumą. Przez 74 lata istnienia Związku Sowieckiego Rosja Sowiecka przegrała tylko jedną oficjalną wojnę - to była właśnie tamta wojna sprzed 102 lat. Tylko wojnę z Polską przegrała Rosja Sowiecka w czasie całej swojej historii. Na szczęście nie za długiej - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości na placu Piłsudskiego.
- Dzisiaj polski żołnierz ma swoje wielkie święto. W ten dzień nie tylko wspominany tych, którzy polegli w obronie ojczyzny na przestrzeni stuleci i dziesięcioleci, ale przede wszystkim gorąco ściskamy polskich żołnierzy i ich rodziny. Dziękujemy za wytrwałą służbę dla ojczyzny. Dziękujemy za dzielność. Dziękujemy za odpowiedzialność. Dziękujemy za wzorowe codzienne wykonywanie obowiązków, czasem z narażeniem życia - podkreślił prezydent.
W Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie. Na pierwszy stopień generalski prezydent mianował ośmiu pułkowników, podpisał jedną nominację na stopień generała dywizji, a dwóch oficerów awansował do stopnia generała broni.
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom Wojska Polskiego za ich służbę (IAR) 0:28
Dodaj do playlisty
"Polacy powstrzymali bolszewicki rajd po Europie"
- Sto dwa lata temu Polacy pod Warszawą powstrzymali bolszewicki rajd na Europę; determinacja, z jaką naród polski prowadził walkę, jego jednolita postawa, dały odpór najeźdźcy - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r.
Premier Mateusz Morawiecki poświęcił swój poniedziałkowy wpis na Facebooku rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. "Sto dwa lata temu Polacy pod Warszawą powstrzymali bolszewicki rajd na Europę" - podkreślił szef rządu. Przypomniał, że przywódca bolszewicki, Lenin w swoich przemówieniach wzywał do walki w następujących słowach: "Prowadząc ofensywę przeciwko Polsce, prowadzimy jednocześnie ofensywę przeciwko entencie, rozbijając armię polską, rozbijamy pokój wersalski, na którym opiera się cały system stosunków międzynarodowych".
REKLAMA
"Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym"
- Za naszą granicą toczy się krwawa batalia o wolność i niezawisłość Ukrainy oraz o przyszłość europejskich narodów. Imperialna Rosja zawsze stała po stronie zła. Naszym zadaniem jest zatrzymać rozprzestrzenianie tego zła - mówił wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak podczas obchodów Święta Wojska Polskiego.
Wicepremier podkreślił, że tegoroczne święto "przypada na czas dramatycznie trudny". - Za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa batalia o wolność i niezawisłość Ukrainy oraz o przyszłość wszystkich europejskich narodów. Mijają lata, a jedno się nie zmienia: imperialna Rosja zawsze stała po stronie zła. Naszym zadaniem jest zatrzymać rozprzestrzenianie tego zła - mówił.
Posłuchaj
Wicepremier Mariusz Błaszczak o Święcie Wojska Polskiego (IAR) 0:25
Dodaj do playlisty
Szef MON przypomniał słowa Józefa Piłsudskiego, który mówił, że "niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym". - Dlatego, by utrzymać niepodległość, musimy inwestować w wojsko, sprzęt wojskowy i infrastrukturę. Nie przypuszczałem, że będziemy krytykowani za to, że w szybki sposób znacznie zwiększamy bezpieczeństwo Polski. Mimo ataków i nieuzasadnionej krytyki razem z panem prezydentem będziemy konsekwentni w działaniach na rzecz modernizacji polskiego wojska, zwiększania jego liczebności i wzmacniania sojuszy - oświadczył.
102. rocznica "Cudu nad Wisłą"
W Ossowie odbyło widowisko - "Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 roku". Wydarzenie już kolejny raz uświetniło obchody upamiętniające zwycięstwo nad bolszewikami pod Warszawą w 1920 roku. 102. lata temu, od 13 do 15 sierpnia, pod Ossowem i Radzyminem doszło do najważniejszych walk, które odwróciły losy Bitwy Warszawskiej. W widowisku wzięło udział około 100 rekonstruktorów konnych i pieszych, wozy bojowe z epoki, używano efektów pirotechnicznych, a scenariusz był inspirowany wydarzeniami spod Ossowa i Radzymina.
REKLAMA
Posłuchaj
Mijają 102 lata od Cudu nad Wisłą (IAR) 0:59
Dodaj do playlisty
Bitwa Warszawska zwana też "Cudem nad Wisłą" toczyła się od 13 do 25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej, z kolei walki pod Ossowem i Radzyminem trwały pomiędzy 13 a 16 sierpnia i zakończyły się dla Polaków zwycięstwem, co było jednym z warunków powodzenia polskiej kontrofensywy. W jej wyniku wojska bolszewickiej Rosji zostały zmuszone do ucieczki z Polski i ostatecznie pokonane. Bitwa Warszawska zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.
as
REKLAMA