Zabójstwo byłego premiera Shinzo Abe. Szef japońskiej policji podał się do dymisji
Szef japońskiej Narodowej Agencji Policji, która nadzoruje lokalne siły policyjne, podał się do dymisji. Itaru Nakamura wyjaśnił, chce w ten sposób wziąć na siebie odpowiedzialność za lipcowe zabójstwo byłego premiera Shinzo Abe. Polityk został zastrzelony, gdy wygłaszał przemówienie na wiecu politycznym w mieście Nara na zachodzie Japonii.
2022-08-25, 10:14
Japońskie władze przyznały się do serii błędów w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa byłemu premierowi. 41-letni Tetsuya Yamagami zbliżył się na odległość około 7 metrów od Shinzo Abe przed oddaniem pierwszego strzału, który chybił. Drugi strzał oddał z odległości około 5 metrów. Ustalono, że ochroniarze mogli uratować Shinzo Abe, gdyby osłonili go lub usunęli z linii ognia w ciągu 2,5 sekundy między nieudanym pierwszym a drugim strzałem, który śmiertelnie go ranił.
Decyzję o przyjęciu dymisji Itaru Nakamury rząd podejmie jutro.
Dochodzenie ws. zabójstwa Shinzo Abe
Sprawca zamachu na premiera Tetsuyę Yamagami powiedział podczas przesłuchania że żywi urazę do "konkretnej organizacji" - prawdopodobnie grupy religijnej - która, jak sądził, była powiązana z Abe. Sprawca zaprzeczył, że popełnił przestępstwo, ponieważ był, jak powiedział, przeciwnikiem przekonań politycznych Abe.
Yamagami to były członek morskich Sił Samoobrony Japonii, jak formalnie nazywają się siły zbrojne tego kraju. Również sam podejrzany przyznał się do służby w Siłach Samoobrony. Jak przekazała policja, w momencie przeprowadzenia zamachu był bezrobotny.
Japoński premier Fumio Kishida, następca Abe, powiedział, że motywy podejrzanego są niejasne, jego czyn nazwał haniebnym.
REKLAMA
Pożegnanie Shinzo Abe
Byłego premiera pożegnały setki Japończyków. Z relacji mediów wynika, że żałobnicy zgromadzili się na ulicach na trasie, którą w procesji pogrzebowej wieziono ciało Abego. W stypie w świątyni Zozoji uczestniczyło około 2,5 tys. osób, w tym japońscy politycy, biznesmeni i zagraniczni dygnitarze - podała stacja NHK.
Abe był najdłużej urzędującym premierem Japonii. Pełnił tę funkcję w latach 2006-2007, a następnie 2012-2020. Wiele spośród osób zgromadzonych na ulicach Tokio w dniu jego pogrzebu powiedziało BBC, że jako premier dawał im poczucie bezpieczeństwa.
- Zamach na Shinzo Abe wstrząsnął Japonią. Tysiące Japończyków żegnają byłego premiera
- Zabójstwo Shinzo Abe. Sprawca zaprzeczył, że popełnił przestępstwo
ASP
REKLAMA