Ilu uczniów z Ukrainy uczęszcza do polskich szkół? Wiceszef MEiN podaje konkretne liczby
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że w polskich szkołach jest 175 tysięcy uczniów z Ukrainy. Ukraińscy uczniowie są na każdym szczeblu edukacji - w przedszkolach, szkołach podstawowych i szkołach średnich.
2022-08-26, 09:29
Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że na edukację i opiekę nad uczniami ukraińskimi wydano 830 milionów złotych. - To był stan na koniec lipca za wydatki od lutego do końca lipca. Niedługo kolejna transza środków. Każdy uczeń ukraiński jest wykazywany przez szkoły w Systemie Informacji Oświatowej i na każdego z tych uczniów idzie określona kwota pieniędzy. Dofinansowujemy także ewentualny dowóz ukraińskich uczniów do szkół - powiedział Dariusz Piontkowski. Wiceminister wskazał, że od nowego roku szkolnego cześć uczniów ukraińskich, którzy są w Polsce, będzie kontynuowała naukę zdalną w ukraińskim systemie edukacji.
Wzrost wynagrodzeń nauczycieli
Dariusz Piontkowski podkreślił również, że w czasie prac nad budżetem na rok 2023 resort edukacji proponuje wzrost wynagrodzeń w oświacie o 9 proc. Propozycja padła podczas wtorkowego spotkania ministra edukacji ze związkami zawodowymi i przedstawicielami samorządów. Resort edukacji proponuje podniesienie kwoty bazowej dla nauczycieli o 9 proc. od stycznia 2023 roku.
Gość audycji powiedział, że postulat związkowców, dotyczący dwudziestoprocentowej podwyżki jest niemożliwy do zrealizowania. - Postulat, żeby dzisiaj, czy za kilka dni od 1 września była podwyżka o 20 procent jest postulatem po prostu nierealnym, nie do spełnienia i nie jest to postulat, który można by uznać za koncyliacyjny, postulat o którym można realnie rozmawiać. A raczej jest to postulat, który ma podburzać, wprowadzić jakiś ferment, a nie doprowadzić do rozwiązania jakiś oczekiwań - mówił wiceminister edukacji.
Związki zawodowe po spotkaniu z ministrem edukacji powiedziały, że są rozczarowane propozycją ministerstwa. Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego postulują 20 proc. podwyżki od 1 września. Oświatowa "Solidarność" chce zwiększenia wynagrodzeń od stycznia 2023 roku o co najmniej 5 proc. powyżej średniej inflacji w 2022 roku. Wszystkie związki domagają się powiązania wynagrodzenia nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce oraz wzrostu nakładów na oświatę.
REKLAMA
Od 1 maja nauczyciele otrzymali wzrost wynagrodzenia o 4,4 proc. Od 1 września pensje nauczycieli wchodzących do zawodu będą wyższe o 20 proc.
Posłuchaj
Czytaj więcej:
nt
REKLAMA