Litwa kupi polskie drony Warmate. Trafią na Ukrainę
Litwa zakupi drony polskiej produkcji i przekaże je na Ukrainę - poinformował minister obrony Litwy Arvydas Anusauskas na Twitterze. Na zakup mają być przeznaczone środki ze zbiórki społecznej na Litwie.
2022-08-26, 19:31
Litwa kupi dwa inteligentne systemy polskiej "amunicji krążącej" Warmate dla Ukrainy - informuje tamtejszy resort obrony. Urządzenia zostaną nabyte za pieniądze, które zostały zebrane w ramach społecznej akcji. "Amunicja krążąca" to oficjalna nazwa dronów kamikadze Warmate. Mają one kształt niewielkich samolotów ze śmigłem na ogonie i wymienną głowicą bojową. Dwa kompletne zestawy, które kupi Litwa, składają się z systemów startujących i 37 dronów kamikaze. Litewski resort podaje, że broń ma być dostarczona na przełomie października i listopada.
Trafią na Ukrainę
Jak napisał na Twitterze minister obrony Litwy Arvydas Anusauskas, część środków zebrana w ramach zbiórki społecznej na Litwie zostanie przekazana litewskiemu Ministerstwu Obrony Narodowej i wykorzystana na zakup 37 dronów kamikaze w Polsce, a następnie zostanie wysłana na Ukrainę.
"Na początku spodziewaliśmy się, że to będzie 25, ale udało nam się uzgodnić 27, a polski producent zapewni kolejne 10, aby wesprzeć Ukrainę" - tak cytują ukraińskie media słowa dziennikarza Andriusa Tapinasa, inicjatora wspomnianej kampanii społecznej.
Posłuchaj
Litwa kupi dwa inteligentne systemy polskiej "amunicji krążącej". Relacja Kamila Zalewskiego z Wilna (IAR) 0:48
Dodaj do playlisty
REKLAMA
Zbiórka społeczna została zorganizowana z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.
Drony Warmate. Wielozadaniowe maszyny
Polskie drony Warmate są produkowane przez firmę WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego.
Drony kamikaze mogą pozostawać w powietrzu przez 70 minut i atakować z prędkością 150 km/h. Urządzenia są w stanie przenosić materiały wybuchowe oraz zwalczać czołgi i niszczyć stanowiska dowodzenia.
REKLAMA
Drony kamikaze mogą pozostawać w powietrzu przez 70 minut i atakować z prędkością 150 km/h. Urządzenia są w stanie przenosić materiały wybuchowe oraz zwalczać czołgi i niszczyć stanowiska dowodzenia.
Sumę potrzebną na ich zakup zebrał znany litewski dziennikarz i społecznik Andrius Tapinas. W maju z jego inicjatywy mieszkańcy Litwy zebrali sześć milionów euro na turecki dron Bayraktar. Tamta akcja odbiła się szerokim echem na całym świecie. W sprawie zakupu polskich systemów wiceminister obrony Litwy Vilius Semeška rozmawiał w Warszawie z przedstawicielami producenta, którym jest Grupa WB.
Zobacz także:
- Wzmocnienie polskiej armii. Michał Jach: zachęta do służby jest właściwą decyzją
- "Czekamy na was". Mariusz Błaszczak zachęca do służby wojskowej
IAR/Twitter/Ukraińska Prawda/in./
REKLAMA