Pamięć o ludobójstwie na Wołyniu. Profesor Motyka: to jedyny temat, który jątrzy nasze relacje z Ukrainą
- Wołyń jest właściwie jedynym tematem, który jątrzy relacje polsko-ukraińskie i po rosyjskiej stronie jest tego świadomość i próba wykorzystywania tego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Motyka, historyk.
2022-08-29, 10:16
11 lipca 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Polaków w 99 miejscowościach przedwojennego województwa wołyńskiego na Kresach, wtedy zajętych już przez niemiecką III Rzeszę. Tamten dzień zapisał się w historii jako "krwawa niedziela", Polaków mordowano również w kościołach, podczas mszy świętych.
Pamięć o Wołyniu
Profesor Grzegorz Motyka wysoko ocenia stan wiedzy Polaków na temat ludobójstwa na Wołyniu. Jego zdaniem była ona obecna od dawna, a w ostatnim czasie została tylko potwierdzona. - Pamięć jest obecna w wielu polskich rodzinach. Film "Wołyń" przypieczętował ostatecznie tę pamięć. Biorąc pod uwagę wiedzę o innych wydarzeniach historycznych, to wiedza o ludobójczym działaniach UPA przeciwko Polakom prawie dorównywa wiedzy nt. zbrodni katyńskiej - powiedział.
- Myślę, że z pamięcią społeczną nie jest źle. Wbrew pozorom nieźle wygląda także stan badań na ten temat, choć nie oznacza to, że zbadano wszystko. Wprost przeciwnie, jest cała masa rzeczy, której należy się przyjrzeć - dodał.
Gość Polskiego Radia 24 odniósł się także do sprawy Wołynia w kontekście naszych relacji z Ukrainą. Jego zdaniem nie ma co obecnie liczyć na znaczące gesty władz Ukrainy. Jest to spowodowane trwającą wojną. Dopiero po obronie przed Rosją będzie możliwe wysuwanie żądań i oczekiwanie odpowiednich zachowań ze strony Ukraińców.
REKLAMA
- Przestrzegałbym przed zbyt dużymi oczekiwaniami. Ukraina jest w trakcie wojny i przeżywa obecnie dramaty. Dobrze, że doszło do tego, że ambasador Ukrainy w Polsce wziął udział w uroczystościach 11 lipca. To jest dobry prognostyk na przyszłość - ocenił.
- Wołyń jest właściwie jedynym tematem, który jątrzy relacje polsko-ukraińskie i po rosyjskiej stronie jest tego świadomość i próba wykorzystywania tego. Uważam, że rosyjskie prowokacje stały za niszczeniem ukraińskich upamiętnień kilka lat temu, kiedy zakazano ekshumacji - dodał.
- Prezydent Duda: nie chcemy zemsty na narodzie ukraińskim. Pokazuje to pomoc, którą dziś niesiemy
- Rzeź wołyńska. IPN: dramat Ukrainy nie zwalnia nas z obowiązku pamięci
- Wołyń a pojednanie polsko-ukraińskie. Prof. Drozd: trochę siły w ten proces trzeba włożyć
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Rafał Dudkiewicz
Gość: prof. Grzegorz Motyka (historyk)
Data emisji: 29.08.2022
REKLAMA
Godzina: 09:34
dz
Polecane
REKLAMA