Uwaga! Oszuści podszywają się pod znaną firmę kurierską. Wysyłają linki do fałszywej bramki płatności

2022-08-30, 16:29

Uwaga! Oszuści podszywają się pod znaną firmę kurierską. Wysyłają linki do fałszywej bramki płatności
Metoda na niedopłatę polega na wysłaniu SMS-a lub e-maila, w którym oszust informuje o rzekomej zaległości w płatnościach i jednocześnie grozi natychmiastowymi konsekwencjami.Foto: Shutterstock/Tero Vesalainen

Uważajcie na kolejną kampanię oszustów podszywających się pod firmę InPost - ostrzegł we wtorek CSIRT KNF. Cyberprzestępcy wysyłają linki do fałszywej bramki płatności.

"Uważajcie na kolejną kampanię phishingową podszywającą się pod firmę InPost. Cyberprzestępcy przesyłają fałszywe wiadomości SMS z linkiem prowadzącym do fałszywej bramki płatności" - poinformował we wtorek na Twitterze Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). "Bądźcie czujni i nie dajcie się okraść!" - zaapelował CSIRT KNF.

Metoda oszustów

Phishing to metoda oszustwa polegająca na podszywaniu się przestępców pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań.

CSIRT KNF w swoim poście zamieścił zrzut ekranu z przykładową wiadomością o treści: "Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 3,99 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność: (link do fałszywego okna płatności - PAP)".

Fałszywe strony

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) poinformowała w czerwcu, że lista ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami, prowadzona od ponad dwóch lat przez CERT Polska, rośnie. "Do tej pory znalazło się na niej blisko 57 tys. adresów. Z tego tylko w zeszłym roku trafiło na nią 33 tys. stron internetowych" - podano.

W informacji NASK zwrócono uwagę, że zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team), prowadzony przez NASK, obserwuje ostatnio nasilenie kampanii phishingowej podszywającej się pod firmę przewozową InPost.

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej