Jakie są relacje Polski z Zachodem? W programie "Kontrapunkt" mówili o tym eksperci
- Interes państw europejskich nie musi być zawsze tożsamy z interesami całej Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Gościem audycji był też prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego, który mówił na czym polega prowadzenie polityki zagranicznej.
2022-08-30, 21:30
Relacje Polski z partnerami Zachodu, między innymi o tym rozmawiali goście PR24. Podczas bowiem wykładu na Uniwersytecie Karola w Pradze, kanclerz Niemiec Olaf Scholz opowiedział się za odejściem od prawa weta w niektórych głosowaniach w Radzie UE. Szef niemieckiego rządu wspomniał też o Polsce i Węgrzech w kontekście praworządności.
- To nie na tym polega, by prowadzić politykę która spotka się z aplauzem w jakichś stolicach naszych sąsiadów czy innych krajów. Możemy wyobrazić sobie taką sytuację, czy zadać pytanie, czy polska polityka zagraniczna byłaby dobra, gdyby spotykała się z aplauzem np. w Moskwie, czy też może jest tak, że obrona polskich interesów nieuchronnie wymusza kontrowersje i konflikty - mówił prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
"UE jako struktura"
Z kolei prof. Daniel Boćkowski dodał, że Unia Europejska nadal nie jest Stanami Zjednoczonymi Europy. - Mamy do czynienia z jednej strony z relacjami na poziomie Unii jako struktury zarządzającej grupą państw, a z drugiej strony mamy naszą polityką zagraniczną z poszczególnymi państwami Wspólnoty, interes państw nie musi być tożsamy z interesem całej Unii Europejskiej - wyjaśnił.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz opowiedział się też za dalszym rozszerzaniem Unii Europejskiej o kraje bałkańskie, Ukrainę, Mołdawię i Gruzję. Mówiąc o UE z "30 lub 36 członkami" stwierdził, że będzie się ona bardzo różniła od obecnej Unii. Tym samym, zdaniem polityka, nieuchronna jest zmiana jej zasad działania.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Kontrapunkt"
Prowadzący: Paweł Lekki
Gość: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku) i prof. Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 30.08.2022
REKLAMA
Godzina: 20:33
Polecane
REKLAMA