Mariusz Błaszczak: obrona Ukrainy to najważniejsza inwestycja w nasze własne bezpieczeństwo
- Kiedyś Europa nie chciała umierać za Gdańsk, dziś wielu nie chce pojąć, że obrona Ukrainy to najważniejsza inwestycja w nasze własne bezpieczeństwo. My w Polsce i nasi sojusznicy to rozumiemy - powiedział wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na Westerplatte, podczas uroczystości upamiętniających 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
2022-09-01, 05:00
W czwartek w całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przed godziną 5.00 rano rozpoczęły się obchody na Westerplatte, gdzie 1 września 1939 r. spadły niemieckie bomby. Uczestniczy w nich prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który jest gospodarzem uroczystości.
- 83 lata temu Niemcy rozpoczęły II wojnę światową - najtragiczniejszą i najbardziej krwawą wojnę w historii ludzkości. Kiedy Polska odpierała wroga, 17 września ze wschodu zaatakowała nas Armia Czerwona - przypomniał szef resortu obrony. Jak dodał, dziś szczególnie czcimy tych, którzy jako pierwsi dali odpór nawale niemieckiej - bohaterów Westerplatte.
- Przez dekady wielu zastanawiało się, jak mogło do tego dojść, jak Europa mogła na to pozwolić i nie reagowała, gdy był jeszcze czas. Powtarzano, że koszmar i zbrodnicza beztroska nie mogą się już powtórzyć - wskazał, nawiązując do trwającej obecnie wojny na Ukrainie.
Dodał, że obecnie "odrodziło się imperialne zło, historia się powtarza, a część Europy nadal nie wyciąga wniosków z tragedii wojny". - Kiedyś Europa nie chciała umierać za Gdańsk, dziś wielu nie chce pojąć, że obrona Ukrainy to najważniejsza inwestycja w nasze własne bezpieczeństwo. My w Polsce i nasi sojusznicy to rozumiemy - podkreślił szef MON.
REKLAMA
Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej
W uroczystości odbywającej się u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża wzięli udział także m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, prezes IPN Karol Nawrocki, parlamentarzyści oraz samorządowcy.
Szczególnym momentem obchodów było zapalenie Znicza Pokoleń przez m.in. kombatantów, harcerzy, weteranów i żołnierzy, a następnie odczyt Apelu Pamięci. Bohaterstwo obrońców ojczyzny zostało także uczczone salutem armatnim.
- Prezydent Andrzej Duda: dla każdego Polaka Westerplatte jest symbolem niezłomności i wielkiego ducha
- Premier Morawiecki w Wieluniu: za każdym człowiekiem kryje się koszmar wojny
ng
REKLAMA
REKLAMA