Eksperci: wzrost inflacji wymaga wspólnych działań RPP i rządu
Wobec dalszego znaczącego wzrostu inflacji należy spodziewać się, że stopy procentowe będą jeszcze podwyższane, jeśli nie teraz na początku przyszłego roku. Ten wysiłek niweczą częściowo liczne transfery społeczne, tarcze pomocowe – potrzebne, ale przekazywane zbyt szeroko. Rośnie też zadłużenie państwa ale najbardziej niebezpieczny jest trzykrotny wzrost kosztów jego obsługi - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Sławomir Dudek z Forum Obywatelskiego Rozwoju oraz Krzysztof Bocian z WiseEuropa.
2022-09-01, 10:00
Goście audycji rozmawiali m.in. o danych dotyczących inflacji w sierpniu 2022 roku. GUS podał tzw.szybki szacunek (flash), z którego wynika, że w sierpniu wyniosła ona 16,1 proc. rok do roku zaś wobec lipca wzrosła o 0,8 proc. Najbardziej wzrosły ceny energii elektrycznej bo wobec sierpnia 2021 roku o 40,3 proc. Ceny żywności natomiast o 17 proc.
Czy banki centralne robią to co powinny?
- Podczas corocznego zjazdu szefów banków centralnych z całego świata, który odbył się w zeszłym tygodniu, prezes FED powiedział, że "musimy zrobić robotę ale to zaboli". Ta "robota" to obniżenie inflacji. Oznacza to, że podwyżki stóp procentowych w USA mogą być wyższe, co pewnie też wymusi je także w Polsce aby bronić kursu walutowego (PLN do USD). Jeszcze bardziej znamienna była wypowiedzi z Europejskiego Banku Centralnego że wskaźnik poświęcenia stabilizacji cen na świecie będzie bardzo duży, większy niż w latach 80. XX wieku, gdy Europa walczyła z kryzysem naftowym. Ale warto przypomnieć, że wywołał on głębokie recesje w wielu krajach, wzrost bezrobocia i ubóstwo – mówił dr Sławomir Dudek.
W jego opinii sytuacja inflacyjna Polski jest teraz trudna z jednej strony dlatego, że zbyt późno zaczęliśmy włączać "hamulec" tj. podwyższać stopy procentowe, a z drugiej obecnie pobudzamy wzrost inflacji, poprzez masowe, rządowe programy wsparcia, tarcze, dodatki, kierowane do wszystkich, a nie tylko do najuboższych.
- Proinflacyjne czynniki wewnętrzne takie jak wzrost wynagrodzeń i konsumpcji trochę wygasają, ale nadal są bardzo istotne. Pokazuje to inflacja bazowa, która przekracza już pewnie 10 – 11 proc. Oznacza to, że jeśli nawet wygasną czynniki zewnętrze, to nasza inflacja bazowa i tak nam pozostanie. A np. w strefie euro wynosi ona 4 proc. Tam ceny wrócą do tego poziomu – analizował dr Sławomir Dudek.
REKLAMA
Krzysztof Bocian przypomniał, że zacieśnianie polityki pieniężnej "bolało" już latach 80. XX wieku, kiedy to stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych zostały podniesione powyżej nominalnej stopy inflacji.
- Stany doświadczały wtedy recesji. To bolało ale pozwoli oczyścić gospodarkę na najbliższe kilkanaście lat. Teraz jest inne otoczenie, inne powiązania w gospodarce. Dlatego też na znaczeniu zyskuje polityka monetarna – mówił Krzysztof Bocian.
Odnosząc się do Polski stwierdził, że 7 września jest możliwa podwyżka stóp procentowy o 25 punktów bazowych, ale również możliwe jest na ten moment wyczekiwanie jakie to może mięć znaczenie w gospodarce. Stopy mogą zatem, w opinii eksperta, zostać podwyższone do 7 proc., a nawet więcej, ale być może dopiero na początku przyszłego 2023 roku.
- Niepokoi mnie inflacja bazowa, która w inflacji ogółem przekracza już 60 proc. W państwach europejskich to ok. 50 proc. A tam gdzie inflacja bazowa jest wyższa, tym trudniej będzie zbić inflację w ogóle – oceniał Krzysztof Bocian.
REKLAMA
Zaznaczył, że istotna będzie decyzja w sprawie zamrożenia taryf na energię elektryczną i ocenił, że może to nastąpić na poziomie ich wzrostu o 40 proc.
Goście "Rządów Pieniądza" wspomnieli też o przyszłorocznym budżecie, którego projekt zaprezentował rząd.
Dr Sławomir Dudek podkreślił, że istotnym problemem są rosnące koszty naszego zadłużenia, które z 26 do 66 mld zł. Jest to wielkość zbliżona do całorocznej wypłaty świadczenia 500+. Jego zdaniem z tego powodu, nie powinniśmy już zadłużać się bardziej. Dodał, że według tego, który raportowany jest do KE nasz dług odnotuje wzrost o prawie 200 mld zł.
REKLAMA
Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.
Posłuchaj
PR24/Anna Grabowska/sw
REKLAMA
REKLAMA