Wzrost stóp procentowych. Horała: mamy nadzieję, że uda się zdusić inflację

2022-09-07, 18:00

- Zakończenie wojny na Ukrainie zwycięstwem Ukrainy od razu rozwiązałoby te problemy w znaczącej, znaczącej mierze - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała, odnosząc się do wzrostu stóp procentowych, które ma na celu zahamowanie inflacji.

Stopy procentowe w Polsce wzrosną o jedną czwartą punktu procentowego. Taką decyzję podjęła Rada Polityki Pieniężnej. Oznacza to, że podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego będzie wynosiła 6,75 procent. Wysokość stóp procentowych wpływa między innymi na oprocentowanie kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotówkach, opłat leasingowych, czy tych związanych z korzystaniem z kart kredytowych.

Walka rządu z inflacją

To jedenasta z rzędu podwyżka stóp procentowych w Polsce. W rozmowie z Polskim Radiem 24 mówił o tym Marcin Horała.

Gość audycji przypomniał, że cała Europa mierzy się z inflacją na niespotykaną od dziesiątek lat skalę. Wyjaśnił, że inflacja ta spowodowana jest czynnikami zewnętrznymi, w znacznym stopniu kryzysem związanym z pandemią COVID-19, ale - obecnie - przede wszystkim wojną na Ukrainie i prowadzoną przez Rosję polityką surowcową i energetyczną.

- Mamy wszyscy nadzieję, że uda się tę inflację zdusić, ograniczyć i dalszych podwyżek stóp procentowych już nie będzie, a z czasem przyjdą obniżki. Ale to w znacznej mierze zależy od czynników ogólnoświatowych. Wpływu na ceny gazu, ropy, węgla itd. na rynkach światowych nie mamy. My w Polsce robimy, co się da, by ten bezprecedensowy w skali kryzys ogólnoświatowy na Polskę miał jak najmniejszy negatywny wpływ - mówił Marcin Horała.

REKLAMA

"Zakończenie wojny rozwiązałoby wiele problemów"

Wiceminister podkreślił, że nie ma "złotego środka" do walki z inflacją. Przypomniał wszystkie rządowe działania antyinflacyjne - tarczę antyinflacyjną z początku roku, dopłaty do węgla, surowców energetycznych, a także energii, szereg transferów pieniężnych do najbardziej potrzebujących obywateli czy wsparcie samorządów.

Zakończenie wojny na Ukrainie zwycięstwem Ukrainy od razu rozwiązałoby te problemy w znaczącej, znaczącej mierze - stwierdził stanowczo Marcin Horała. Zapytany, co jeśli wojna potrwa latami, stwierdził, że "wtedy takie lub inne problemy również będą trwały latami".

Wiceminister mówił w audycji także o planowanym Centralnym Porcie Komunikacyjnym i zadaniach CPK, szczególnie pod względem bezpieczeństwa państwa.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Marcin Horała o walce z inflacją ("Rozmowa PR24") 11:25
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Marcin Horała (wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK)
Data emisji: 07.09.2022
Godzina emisji: 16.36

PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej