Prof. Gąsowski: UE nie ma pomysłu na współpracę z Afryką

Rzeczą zastanawiającą jest, że Unia Europejska prowadzi biznes w krajach azjatyckich i nie inwestuje w państwach afrykańskich. UE nie ma do końca pomysłu na współpracę z Afryką - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 afrykanista i były dyplomata prof. Andrzej Gąsowski.

2022-09-07, 21:51

Prof. Gąsowski: UE nie ma pomysłu na współpracę z Afryką
Relacje europejsko-afrykańskie. Prof. Gąsowski: UE nie ma do końca pomysłu na współpracę z Afryką. Foto: Shutterstock/Djohan Shahrin

Trwa podróż prezydenta Andrzeja Dudy do Afryki Zachodniej. Na trasie polskiego przywódcy znalazła się między innymi Nigeria, w której prezydenci obu krajów podpisali memorandum o współpracy w rolnictwie. Zakłada ono, że oba państwa będą chciały zwiększyć poziom handlu w obliczu kryzysu żywnościowego, który został wywołany przez Rosję. Do wyprawy prezydenta odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 afrykanista oraz były dyplomata prof. Andrzej Gąsowski. Jak wskazał, podpisana w Nigerii umowa jest istotna, ale wzięto ją na tapet w "nieszczęśliwym momencie".

Gość audycji skomentował także ogólne relacje europejsko-afrykańskie. - Rzeczą zastanawiającą jest, że Unia Europejska prowadzi biznes w krajach azjatyckich i nie inwestuje w państwach afrykańskich. (...) UE nie ma do końca pomysłu na współpracę z Afryką - podkreślił. - Na przykład dla Chin Afryka jest okazją do robienia biznesu, a dla Wspólnoty - problemem - ocenił.

Ekspert powiedział również, że już dawno politycznie deklarowano, że zostanie nawiązana ww. współpraca. - Natomiast w praktyce, mija dekada po dekadzie i Unia Europejska nie potrafi uzyskać konkretnych efektów, które byłyby korzystne dla obu stron - zaznaczył.

Rolnictwo w Nigerii

Odnosząc się z kolei do rysu historycznego, gość audycji powiedział, że Nigeria ma duży udział w pierwszej rewolucji rolniczej. - Na jej terenie ludy Bantu opanowały produkcję rudy żelaza, co umożliwiło skonstruowanie motyki zakończonej elementem żelaznym, a więc przejście z systemu zbieraczego do systemu rolnego. To z kolei spowodowało, że ludy Bantu rozpoczęły ekspansję m.in. na tereny Afryki Subsaharyjskiej, spychając po drodze inne ludy - przypomniał.

REKLAMA

Jak wskazał, warto sobie zdawać sprawę, że obecnie Nigerię zamieszkuje 220 mln ludzi, co odpowiada około połowie ludności Unii Europejskiej. Ekspert zaznaczył ponadto, że jest to młode społeczeństwo.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Prof. Andrzej Gąsowski o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Afryce ("Świat w powiększeniu"/Polskie Radio 24) 25:10
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Świat w powiększeniu"

REKLAMA

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: prof. Andrzej Gąsowski (afrykanista i były dyplomata)

Data emisji: 7.09.2022 r.

Godzina: 19:33

REKLAMA

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej