Prof. Gąsowski: UE nie ma pomysłu na współpracę z Afryką
Rzeczą zastanawiającą jest, że Unia Europejska prowadzi biznes w krajach azjatyckich i nie inwestuje w państwach afrykańskich. UE nie ma do końca pomysłu na współpracę z Afryką - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 afrykanista i były dyplomata prof. Andrzej Gąsowski.
2022-09-07, 21:51
Trwa podróż prezydenta Andrzeja Dudy do Afryki Zachodniej. Na trasie polskiego przywódcy znalazła się między innymi Nigeria, w której prezydenci obu krajów podpisali memorandum o współpracy w rolnictwie. Zakłada ono, że oba państwa będą chciały zwiększyć poziom handlu w obliczu kryzysu żywnościowego, który został wywołany przez Rosję. Do wyprawy prezydenta odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 afrykanista oraz były dyplomata prof. Andrzej Gąsowski. Jak wskazał, podpisana w Nigerii umowa jest istotna, ale wzięto ją na tapet w "nieszczęśliwym momencie".
Gość audycji skomentował także ogólne relacje europejsko-afrykańskie. - Rzeczą zastanawiającą jest, że Unia Europejska prowadzi biznes w krajach azjatyckich i nie inwestuje w państwach afrykańskich. (...) UE nie ma do końca pomysłu na współpracę z Afryką - podkreślił. - Na przykład dla Chin Afryka jest okazją do robienia biznesu, a dla Wspólnoty - problemem - ocenił.
Ekspert powiedział również, że już dawno politycznie deklarowano, że zostanie nawiązana ww. współpraca. - Natomiast w praktyce, mija dekada po dekadzie i Unia Europejska nie potrafi uzyskać konkretnych efektów, które byłyby korzystne dla obu stron - zaznaczył.
Rolnictwo w Nigerii
Odnosząc się z kolei do rysu historycznego, gość audycji powiedział, że Nigeria ma duży udział w pierwszej rewolucji rolniczej. - Na jej terenie ludy Bantu opanowały produkcję rudy żelaza, co umożliwiło skonstruowanie motyki zakończonej elementem żelaznym, a więc przejście z systemu zbieraczego do systemu rolnego. To z kolei spowodowało, że ludy Bantu rozpoczęły ekspansję m.in. na tereny Afryki Subsaharyjskiej, spychając po drodze inne ludy - przypomniał.
REKLAMA
Jak wskazał, warto sobie zdawać sprawę, że obecnie Nigerię zamieszkuje 220 mln ludzi, co odpowiada około połowie ludności Unii Europejskiej. Ekspert zaznaczył ponadto, że jest to młode społeczeństwo.
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
REKLAMA
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Andrzej Gąsowski (afrykanista i były dyplomata)
Data emisji: 7.09.2022 r.
Godzina: 19:33
REKLAMA
ng
REKLAMA