Jak w Polsce jest mierzona inflacja? Prezes GUS wyjaśnia
2022-09-08, 13:13
- W przypadku inflacji mamy bardzo zaawansowany mechanizm analizowania i zbierania różnego rodzaju informacji. Miesięcznie do wskaźnika ostatecznego, o którym często mówimy w debacie publicznej, zbieramy przeszło 220 tys. notowań cen z całego kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Dominik Rozkrut, prezes GUS.
Dane przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny dotyczące inflacji zaskoczyły. Ekonomiści spodziewali się innego wskaźnika niż ten, który został zaprezentowany. W związku z tym w Polskim Radiu 24 dr Dominik Rozkrut tłumaczył metodę badawczą stosowana przez GUS.
- W przypadku inflacji mamy bardzo zaawansowany mechanizm analizowania i zbierania różnego rodzaju informacji. Miesięcznie do wskaźnika ostatecznego, o którym często mówimy w debacie publicznej, zbieramy przeszło 220 tys. notowań cen z całego kraju - powiedział dr Dominik Rozkrut.
Wyjaśnił, że ceny notowane są np. przez ankieterów, którzy odwiedzają różne sklepy. - Pobieramy również ceny bezpośrednio z paragonów, które pozyskujemy w sposób elektroniczny ze sklepu i różnymi innymi elektronicznymi kanałami, które mamy ustanowione z dostarczycielami danych - mówił gość PR24.
- Także notowań cen, które wkładamy do miesięcznego raportu o inflacji, jest blisko kilkaset tysięcy. Jest to bardzo zaawansowany mechanizm i bardzo obiektywny - podkreślił.
REKLAMA
"Są to badania niezależne od siebie"
Zapytany o to, czy GUS posiłkuje się informacjami z innych krajów UE, powiedział, że "te badania są niezależne od siebie, ponieważ dotyczą cen, która kształtuje się w naszym kraju".
- Oczywiście później takie porównania są analizowane. Mówimy tutaj o alternatywnej mierze inflacji. Jest to tzw. inflacja HICP, inflacja europejska zharmonizowana - wyjaśnił. I przekazał, że krajowe metodyki badania inflacji różnią się pomiędzy poszczególnymi krajami ze względów historycznych i tego nie da się zmienić. - Dlatego wyprowadzana jest właśnie zharmonizowana metodyka - powiedział.
Trend wzrostowy
- Obecnie w Polsce mamy do czynienia ze wzrostowym trendem inflacji. Widać to wyraźnie, wystarczy spojrzeń na wskaźniki inflacji. [...] Jednak my doskonale wiemy, co jest tego przyczyną. Obecnie mamy bardzo istotny wzrost, jeżeli chodzi o ceny energii, paliw, które jako czynnik wytwórczy, przekładają się na cenę wszystkiego w gospodarce - mówił prezes GUS.
- Premier: w ciągu najbliższych paru miesięcy powinniśmy zaobserwować osłabienie inflacji
- Prof. Krysiak: czynnikiem wpływającym na inflację są niskie stopy procentowe w strefie euro
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: dr Dominik Rozkrut, prezes GUS
Data emisji: 8.09.2022
REKLAMA
Godzina: 13.18
nj
REKLAMA