Rusza Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Brukseli. Przygotowano wspólną wystawę Polski i Ukrainy
Dziś w Brukseli początek 3-dniowgo Międzynarodowego Festiwalu Komiksu, a na nim wspólna polsko-ukraińska prezentacja. Inicjatorem jest Instytut Polski w Brukseli, który współpracował z galerią BWA w Jeleniej Górze, Polskim Stowarzyszeniem Komiksowym i Instytutem Książki, a honorowy patronat objął magazyn "Zeszyty Komiksowe".
2022-09-09, 10:19
Polska zaprezentuje prace 40 twórców komiksów. - Przede wszystkim komiks współczesny, prace wielu kobiet, ale mamy też prace z okresów wcześniejszych - prace dwóch artystów przedwojennych i kilku z okresu PRL-u - powiedział kurator wystawy Piotr Machłajewski. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką podkreślił, że jest to krótki przegląd historii naszego komiksu. - Tego typu projekty przyczyniają się do promocji komiksu polskiego na tak dużym rynku jak belgijski - dodał Piotr Machłajewski.
Posłuchaj
Na drugiej wystawie zaprezentowane zostaną ukraińskie komiksy, które w przeciwieństwie do polskich, nie są znane szerszej publiczności w Belgii. Stąd pomysł - jak mówiła dyrektor Instytutu Polskiego w Brukseli Agnieszka Bolecka - by połączyć polską prezentację z ukraińską na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu.
- Jest to produkt eksportowy Belgii. Tak więc możliwość pokazania ukraińskiego komiksu i jeszcze możliwość zaproszenia ukraińskiej artystki w tak trudnym okresie, to jest dla nas wzruszające - powiedziała Agnieszka Bolecka.
Wsparcie dla Ukrainy
Ze Lwowa do Brukseli przyleciała Yulia Vus. - W czasie wojny musimy mówić naszymi pracami, naszą sztuką. Prezentuję na wystawie komiks o historii ukraińskich rodzin - podkreślała artystka w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia.
REKLAMA
O znaczeniu prezentacji artystów z Ukrainy mówił też Paweł Timofiejuk, kurator ukraińskiej wystawy. - To bardzo ważne, bo to kraj, który został zaatakowany przez Rosję bardzo brutalnie. Wart wspierać twórców ukraińskich. To jest bardzo ciekawy i rozwijający się rynek komiksowy dużo młodszy niż polski, ale wart zwrócenia uwagi - dodał.
Nurt alternatywny
Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka rozmawiała też z polską artystką, Katarzyną "Zavka" Zawadką, która prezentuje na wystawie twórczość z nurtu bardziej alternatywnego. - Staram się łączyć różne światy w swojej twórczości. Z jednej strony jest nasz świat realny w którym żyjemy, ale oprócz tego jest świat wyobraźni moich bohaterów, czy stanów emocjonalnych. Lubię pokazywać, zestawiać to ze sobą w kontraście - powiedziała Zavka.
W sobotę na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu będzie ambasador Polski w Belgii Rafał Siemianowski. - Komiksy to część belgijskiej kultury i dlatego festiwal w Brukseli jest bardzo ważnym wydarzeniem i Polska będzie dobrze reprezentowana - powiedział ambasador. Podkreślił też, że ważne jest wspieranie artystów z Ukrainy. - Staramy się twórców ukraińskich w sposób szczególny wspierać, otwierać przed nimi nowe możliwości - dodał Rafał Siemianowski. Zaznaczył, że takie festiwale to doskonała okazja dla twórców do nawiązania współpracy z wydawcami. Na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu, oprócz wystawy, zaplanowano również warsztaty dla dzieci, które poprowadzą artyści z Polski i Ukrainy.
REKLAMA
- Marian Walentynowicz. To on narysował Koziołka Matołka. Posłuchaj archiwalnych wypowiedzi
- Spadkobiercy Papcia Chmiela. Polski komiks wciąż ma się dobrze
- Nie żyje Jean-Jacques Sempé. Był słynnym rysownikiem, współtwórcą "Mikołajka"
pg
REKLAMA