Papież Franciszek: módlmy się o oddalenie niebezpieczeństwa wojny nuklearnej

Papież powiedział, że należy prosić Boga, by oddalił niebezpieczeństwo wojny atomowej. Franciszek przyjął na audiencji uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk.

2022-09-10, 18:30

Papież Franciszek: módlmy się o oddalenie niebezpieczeństwa wojny nuklearnej

Papież Franciszek powiedział, że świat, mimo dwóch tragicznych wojen światowych, nie nauczył się szacunku dla praw człowieka, prawa międzynarodowego i współpracy. Wskazał, że nasilają się nie tylko anachroniczne konflikty, ale także skrajny, agresywny nacjonalizm.

W efekcie wybuchają nowe wojny, mające zapewnić dominację, w których giną niewinni ludzie, wśród nich dzieci. Papież przywołał swoje słowa sprzed kilku lat o tym, że toczy się trzecia wojna światowa w kawałkach. Stwierdził, że teraz trzeba już mówić o totalnej wojnie światowej.

Przypomniał, że św. Jan Paweł II dziękował Bogu za uchronienie świata przed wojną nuklearną. Powiedział, że niestety, obecnie musimy się o to znów modlić do Boga, bo takie zagrożenie pojawia się znowu.

Posłuchaj

Papież: módlmy się o oddalenie niebezpieczeństwa wojny nuklearnej. Relacja Piotra Kowalczuka (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Papież: historia się cofa, trwa totalna wojna światowa

Zdaniem papieża konieczna jest mobilizacja całej wiedzy opartej na nauce i doświadczeniu, by przezwyciężyć ubóstwo, nowe formy niewolnictwa i uniknąć wojen.

REKLAMA

Franciszek apelował o to, by odrzucić badania naukowe, których nieuniknionym celem jest w "konkretnych okolicznościach historycznych" śmierć. Wezwał naukowców z całego świata, by zjednoczyli wysiłki , by "rozbroić naukę i utworzyć siły na rzecz pokoju".

Wskazał, że trzeba głosić świadectwo "wolności, sprawiedliwości, dialogu, spotkania, miłości i pokoju oraz unikać nienawiści, urazy, podziałów , przemocy i wojny".

- W imię Boga, który podarował nam planetę, by stać na jej straży i ją rozwijać, jesteśmy dzisiaj wezwani do ekologicznego nawrócenia, by uratować wspólny dom i życie nasze oraz przyszłych pokoleń, a nie zwiększać nierówności, wyzysk i zniszczenie - stwierdził Franciszek. Wezwał naukowców, by pracowali na rzecz prawdy i pokoju.

Zapewnił: "Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek Kościół katolicki jest sojusznikiem naukowców, którzy podążają za tą inspiracją".

REKLAMA

Czytaj także:

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej