Marcin Roszkowski: energetyka atomowa potrzebna jest Polsce już teraz
- W roku 2035 elektryfikacja gospodarki polskiej i europejskiej będzie na zupełnie innym poziomie, dużo usług, m.in. transporty czy ciepłownictwo będzie oparte na energii elektrycznej, będziemy jej potrzebować bardzo dużo - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
2022-09-12, 13:14
Podczas spotkania minister klimatu Anny Moskwy z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim ma zostać przekazana amerykańska oferta dotycząca budowy w Polsce reaktorów jądrowych.
Marcin Roszkowski zwracał uwagę na konieczność rozpoczęcia procesu inwestycji w energetykę atomową w Polsce. - Tej oferty należało się spodziewać, energetyka atomowa jest potrzebna już teraz, co oznacza perspektywę 10-15 lat, kiedy nowe moce w systemie elektroenergetycznym muszą się pojawić. Energetyka atomowa doskonale uzupełnia te braki, z jednej strony "wypadają" elektrownie węglowe, które są już stare, ale i kończy się np. węgiel w Bełchatowie czy Turowie. To perspektywa lat 30. tego wieku, ale jeśli nie rozpoczniemy projektu atomowego teraz, to nie ukończymy go na czas - zaznaczył.
- W roku 2035 elektryfikacja gospodarki polskiej i europejskiej będzie na zupełnie innym poziomie, bardzo dużo usług, m.in. transporty czy ciepłownictwo będzie oparte na energii elektrycznej, będziemy jej potrzebować bardzo dużo. Sześć bloków elektrowni atomowej to nie jest dużo, ale to niezbędne, by zacząć - stwierdził ekspert.
Amerykańska oferta ma dotyczyć budowy reaktorów Westinghouse typu AP1000. Cztery takie bloki pracują w Chinach, dwa mają ruszyć w najbliższych miesiącach w USA. Chiny planują budowę kolejnych czterech takich bloków.
REKLAMA
Posłuchaj
Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Tadeusz Płużański
REKLAMA
Gość: Marcin Roszkowski
Data emisji: 12.09.2022
Godzina emisji: 11.07
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA