Sejm pracuje nad uchwałą ws. reparacji. Fogiel: to narzędzie w dochodzeniu roszczeń
- Uchwała Sejmu ws. reparacji od Niemiec daje wsparcie polskiego parlamentu i narzędzia w dochodzeniu naszych słusznych roszczeń - powiedział poseł PiS i rzecznik tej partii Radosław Fogiel. Nad dokumentem debatują w środę posłowie, na dziś zaplanowano też głosowanie w tej sprawie.
2022-09-14, 16:35
Projekt sejmowej uchwały głosi m.in. że Sejm RP "wzywa rząd Republiki Federalnej Niemiec do jednoznacznego przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w Rzeczypospolitej Polskiej i obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej w wyniku rozpętania II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką".
Podczas prac w komisji do projektu dodano także zapis mówiący o tym, że Polska nie otrzymała stosownej rekompensaty finansowej i reparacji wojennych za straty poniesione podczas II wojny światowej w wyniku agresji ZSRR.
Wstrzymany rozwój Polski
- Chyba nikt nie ma wątpliwości, kto rozpoczął II wojnę światową, kto jest za nią odpowiedzialny i kto musi za nią zapłacić w każdym sensie - tak moralnym, jak prawnym, jak i finansowym - mówił rzecznik PiS Radosław Fogiel w imieniu klubu PiS podczas sejmowej debaty.
Wskazywał, że w wyniku wojny znaleźliśmy się strefie wpływu Związku Radzieckiego, co wstrzymało nasz rozwój na wiele lat, straty poniesione przez Polskę cofnęły zaś nasz kraj w rozwoju. - Dziś bylibyśmy w zupełnie innym miejscu, jeśli chodzi o zamożność, nasze możliwości rozwojowe, siłę naszego państwa, gdyby nie wywołana przez Niemcy II wojna światowa - mówił.
REKLAMA
- Ta uchwała jest niezwykle istotna, ponieważ daje narzędzia i wsparcie polskiego parlamentu w dochodzeniu naszych słusznych roszczeń - oświadczył poseł PiS. - Musimy dać Ministerstwu Spraw Zagranicznych potężne narzędzie dyplomatyczne, jakim jest uchwała Sejmu - dodał.
Zdaniem Radosława Fogla w sprawie reparacji od Niemiec wszyscy Polacy powinni mówić jednym głosem. Krytykował przy tym polityków opozycji, kwestionujących zasadność roszczeń.
Raport opisujący straty wojenne
Raport w sprawie strat poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej w związku z niemiecką okupacją został zaprezentowany 1 września na Zamku Królewskim w Warszawie. Polska domaga się zadośćuczynienia od Niemiec za konflikt zbrojny, a straty oszacowano na ponad 6 bilionów 200 miliardów złotych.
REKLAMA
Posłuchaj
Raport o stratach wojennych Polski w II wojnie światowej zaprezentowano 1 września, w 83. rocznicę niemieckiej inwazji na Polskę. Prezentacja raportu odbyła się na Zamku Królewskim z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a także posłów, senatorów, ambasadorów i mediów zagranicznych (IAR) 0:59
Dodaj do playlisty
Rząd pracuje nad notą dyplomatyczną do Niemiec w sprawie reparacji za straty w czasie II wojny światowej. Nota ma być wystosowana w ciągu najbliższych tygodni.
Pod hasłem #bezprzedawNIEnia trwa kampania informacyjna poświęcona stratom wojennym, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji rozpoczętej 1 września 1939 roku. O akcji informują wszystkie anteny Polskiego Radia, które przygotowało także specjalny serwis bezprzedawnienia.polskieradio.pl. Zawiera on opracowania historyczne, autorskie artykuły i unikatowe nagrania ze zbiorów Polskiego Radia.
Czytaj także:
- Kampania "Puste ramy" zainaugurowana. Polska przekaże Rosji kolejne wnioski ws. zrabowanych dzieł kultury
- Komisja sejmowa przyjęła projekt uchwały ws. reparacji wojennych. Mularczyk: to historyczny dzień
- "#bezprzedawNIEnia". Kampania o polskich stratach wojennych [POSŁUCHAJ]
Radosław Fogiel gościem "Sygnałów dnia" - zobacz nagranie rozmowy
mbl
REKLAMA