Manewry Rekin-22 na Bałtyku. Blisko 20 okrętów z kilku państw rozpocznie w piątek ćwiczenia

W piątek na na wodach terytorialnych Morzach Bałtyckiego oraz międzynarodowych Bałtyku Południowego rozpoczną się manewry pod kryptonimem Rekin-22 - poinformowała Marynarka Wojenna. W działaniach taktycznych weźmie udział blisko 20 okrętów z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

2022-09-15, 11:11

Manewry Rekin-22 na Bałtyku. Blisko 20 okrętów z kilku państw rozpocznie w piątek ćwiczenia

Rzecznik prasowy Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego kmdr ppor. Piotr Dulas przekazał, że manewry integrować będą działania związków taktycznych działających w domenie morskiej, takich jak 3 Flotylla Okrętów, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża oraz Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

"Dodatkowo działania okrętów w morzu wspierać będą samoloty i śmigłowce Sił Powietrznych, Wojska Specjalne oraz specjalistyczne jednostki brzegowe takie jak Morska Jednostka Rakietowa, 6 Ośrodek Radioelektroniczny, dywizjony przeciwlotnicze, bataliony saperów czy Batalion Dowodzenia MW" - wyliczył Piotr Dulas.

Udział jednostek z państw bałtyckich

Działania w ramach Rekina realizowane będą także we współpracy z siłami Baltic Naval Squadron, w skład którego wchodzą okręty krajów bałtyckich a także specjalistów Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz urzędów morskich w Szczecinie i Gdyni.

W komunikacie MW podkreślowno że w ramach tegorocznych manewrów kompleksowo realizowana będzie operacja ochrony szlaków żeglugowych, niedopuszczenie do blokady państwa od strony morza oraz zapewnienie swobodnego przepływu towarów do państw sojuszniczych. "Obecnie, kiedy transport morski ma jeszcze większe znaczenie dla gospodarki, zapewnienie bezpiecznych morskich linii komunikacyjnych gwarantujących nieprzerwane funkcjonowanie łańcucha dostaw i niezakłóconą wymianę handlową drogą morską to jedna z najistotniejszych kwestii nie tylko w Europie, ale i na świecie" - zaznaczył w komunikacie oficer MW.

REKLAMA

Dodał, że manewry, które rozpoczną się w piątek, są kolejnymi ćwiczeniami, po ubiegłorocznych dwóch edycjach "Solidarnej Belony", w ramach którego prezentowany jest wiodący charakter inicjatywy polskiej Marynarki Wojennej w rejonie Bałtyku.

Ćwiczenie różnych scenariuszy

Jak wskazuje przedstawiciel Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego, w trakcie manewrów zaplanowano szereg epizodów odzwierciedlających możliwie najszersze spektrum zagrożeń, jakie mogą obecnie wystąpić na morzu.

"Przygotowując ćwiczenie zaplanowano w nim udział sił niezbędnych do zapewnienia kompleksowej ochrony w rejonie Bałtyku, w tym między innymi fregaty rakietowej, korwety patrolowej, okrętu rakietowego, okrętów dowodzenia siłami obrony przeciwminowej, okrętu transportowo - minowego, niszczyciela min, trałowców, okrętu hydrograficznego, okrętów ratowniczych, zbiornikowca oraz pomocniczych jednostek pływających" - wymienił w komunikacie Dulas.

REKLAMA

Podkreślił, że załogi okrętów będą prowadziły strzelania artyleryjskie do celów nawodnych, obronę przed atakami z powietrza oraz osłonę strategicznego transportu morskiego.

Działania przeciwminowe

Założeniem manewrów jest również prowadzenie działań przeciwminowych umożliwiających bezpieczne przejście jednostek przez zaminowane akweny, przeprowadzenie zaopatrywania okrętów w morzu, odtwarzanie gotowości jednostek w portach czy załadunek techniki wojskowej z nieprzygotowanego brzegu a także prowadzenie akcji poszukiwawczo - ratowniczych czy reagowanie na zagrożenia asymetryczne.

Ponadto, działania okrętów w morzu wspierać będzie między innymi Morska Jednostka Rakietowa, samoloty F-16, samoloty patrolowe Bryza czy śmigłowce - pokładowy SH-2G oraz ratownicze W-3WARM i Mi-14PŁ/R. Marynarze doskonalić będą również prowadzenie działań w przypadku użycia niebezpiecznych substancji chemicznych.

Istotne znaczenie Bałtyku

Przedstawiciel COM-DKM wskazuje na znaczącą rolę Bałtyku i przeładowywanych towarów w polskich portach. Stwierdził, że stanowią one nawet 10 proc. całości budżetu państwa. "Na Bałtyku każdej doby przebywa od 2 do ponad 3 tysięcy jednostek. Prowadzona jest międzynarodowa wymiana handlowa, transfer surowców oraz ruch pasażerski. W polskich portach przeładowywanych jest już ponad 100 milionów ton ładunków rocznie w tym surowce strategiczne jak ropa naftowa czy skroplony gaz" - zaznaczył Dulas.

REKLAMA

Podkreślił też, że w ramach manewrów Rekin-22 zostanie podjętych wiele działań okrętów i lotnictwa na rzecz osłony transportu morskiego i bezpieczeństwa żeglugi. "Chodzi głównie o przeciwdziałanie atakom z wody i powietrza oraz atakom okrętów podwodnych" - wskazał.

Dodał w komunikacie, że w ramach manewrów prowadzone są również działania przeciwminowe, antyterrorystyczne, antypirackie, a także operacje stabilizacyjne, wymuszania pokoju i humanitarne. Ćwiczenia o takim charakterze są kluczowe dla tworzenia atmosfery bezpieczeństwa na morzu koniecznej dla niezakłóconego rozwoju transportu i handlu morskiego.

Posłuchaj

W obliczu wojny na Ukrainie Polska i Dania dalej będą wzmacniać współpracę szczególnie w zakresie bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego - zapewnili szefowie resortów obrony obu krajów. W poniedziałek w Warszawie rozmawiali o tym ministrowie obrony Mariusz Błaszczak i Morten Bødskov - relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz gościem Polskiego Radia 24 - zobacz nagranie rozmowy

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej