Węgry zaostrzają przepisy antykorupcyjne i liczą na unijne fundusze. "To rozwieje wątpliwości KE"
Węgierski rząd rozpoczął proces zmiany prawa dotyczącego zwalczania korupcji przy przetargach publicznych z wykorzystaniem unijnych pieniędzy. Brak odpowiedniej kontroli przy takich przetargach był jednym z powodów wniosku Komisji Europejskiej o wstrzymanie dofinansowania Węgier w przyszłości.
2022-09-19, 23:18
Późnym wieczorem pierwszy pakiet legislacyjny złożyli w Zgromadzeniu Narodowym wicepremier Zsolt Semjén i minister sprawiedliwości Judit Varga. Ta ostatnia napisała na swoim profilu w portalu społecznościowym, że zmiany, które zaproponował dziś rząd były już wcześniej uzgodnione i zatwierdzone przez Komisję Europejską.
Węgry liczą na wypłatę środków unijnych
Chodzi między innymi o współpracę między Europejskim Urzędem do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF a węgierskim Narodowym Urzędem Podatkowym i Celnym NAV. Drugą kwestią jest zobowiązanie fundacji zarządzających państwowym majątkiem do ogłaszania przetargów i jasne zasady konfliktu interesów przy zarządzaniu nimi.
Węgierska minister sprawiedliwości uważa, że przyjęcie kilku pakietów ustaw i zmian w prawie rozwieje wątpliwości, jakie ma Komisja Europejska co do intencji Węgier. Ostateczna decyzja czy w wyniku procedury warunkowości Węgry stracą około 7,5 miliarda euro zapadnie najwcześniej pod koniec listopada na Radzie Europejskiej.
Posłuchaj
- Węgry bez środków z UE? Jarosław Sellin: niebezpieczny precedens
- Blokada środków unijnych dla Węgier? Marek Wróbel: motywy KE są niejasne, najpewniej polityczne
kp
REKLAMA