Inauguracja roku akademickiego. Prezydent Duda: nasz kraj musi być mocnym ośrodkiem rozwoju badań

"Polska, jako państwo dążące do rozwoju, dostatku i bezpieczeństwa, potrzebuje własnej nowoczesnej nauki, pomagającej sprostać licznym wyzwaniom" - stwierdził prezydent Andrzej Duda w pisemnym przesłaniu z okazji inauguracji roku akademickiego 2022/2023.

2022-09-26, 11:13

Inauguracja roku akademickiego. Prezydent Duda: nasz kraj musi być mocnym ośrodkiem rozwoju badań

W opublikowanym przesłaniu do polskiej społeczności akademickiej prezydent Andrzej Duda zauważył, że uroczystości inauguracyjne zawsze przypominają o "doniosłej roli", jaką nauka odgrywa we współczesnym świecie - jej wielkim wpływie na procesy gospodarcze i społeczne, zaspokajaniu potrzeb ludzkich i zwalczaniu masowych zagrożeń.

"Doświadczenia lat pandemii oraz roku 2022 - pierwszego od II wojny światowej roku pełnoskalowej wojny w Europie - uświadamiają nam to wszystko w sposób wyjątkowy. Polska, jako państwo dążące do rozwoju, dostatku i bezpieczeństwa, potrzebuje własnej nowoczesnej nauki, pomagającej sprostać licznym wyzwaniom" - napisał prezydent.

Podkreślił, że nauka ma zasadniczo charakter uniwersalny, a jej rozwój wymaga międzynarodowej współpracy.

Prezydent Duda: nasz kraj musi być mocnym, autonomicznym ośrodkiem rozwoju badań

"Wiążą się z tym dwojakiego rodzaju zadania. Z jednej strony, nasz kraj musi być mocnym, autonomicznym ośrodkiem rozwoju badań, ich finansowania i wdrażania, chcąc - poza wymienionymi celami praktycznymi - uniknąć statusu i wizerunku naukowej peryferii. Z drugiej strony, musimy prowadzić szeroko zakrojoną współpracę zagraniczną zarówno w dziedzinie nauk ścisłych, jak i humanistycznych. Do różnych działań, od lat prowadzonych w tym celu, w ostatnim czasie doszło powołanie szeregu nowych instytucji, takich jak Sieć Badawcza Łukasiewicz i Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Szczególną okazją do rozszerzenia i intensyfikacji takiej aktywności będzie 550-lecie urodzin Mikołaja Kopernika. Do promocji nauki polskiej w świecie powinna przyczynić się nowo powołana z tej okazji Akademia Kopernikańska i planowany na luty 2023 r. - wraz z jej inauguracją - pierwszy Światowy Kongres Kopernikański w Toruniu" - stwierdził prezydent.

REKLAMA

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "wojna tocząca się na Ukrainie, zaatakowanej przez imperialną Rosję, rzuca cień na wszystkie dziedziny polityki, gospodarki i życia społecznego".

Polska pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Nie tylko materialna

"Rzeczpospolita otworzyła się na uchodźców wojennych, a polskie uczelnie na ukraińskich studentów i pracowników naukowych, którzy uzyskali możliwość kontynuowania edukacji i badań w naszym kraju. Życząc Ukraińcom rychłego zwycięskiego zakończenia działań zbrojnych i powrotu do normalności, trzeba jednak podkreślić, że współpraca między uczonymi i ośrodkami akademickimi z naszych krajów po wojnie powinna stać się jeszcze szersza i bardziej intensywna. Leży to w żywotnym interesie obu państw, służy bowiem nie tylko rozwojowi badań w poszczególnych dyscyplinach wiedzy i kształceniu młodzieży, ale także lepszemu poznawaniu się i wzajemnemu zrozumieniu obu tak bliskich sobie narodów" - napisał Andrzej Duda.

Prezydent wskazał, że są wszelkie powody, by sądzić, że rok akademicki 2022/2023 "będzie wolny od trybu zdalnego pracy dydaktycznej na uczelniach, wymuszonego w poprzednich latach sytuacją epidemiczną". "I tego przede wszystkim dziś Państwu życzę" - napisał.

Przypomniał, że polskie instytucje akademickie od 2018 r. funkcjonują w nowych warunkach, określonych przez ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. "Zapewniam, że nadal będę wsłuchiwał się uważnie w opinie Państwa środowiska na temat tych regulacji. Zachęcam do podjęcia w ramach Narodowej Rady Rozwoju dyskusji nad kilkuletnimi już doświadczeniami i trudnymi zagadnieniami" - napisał Andrzej Duda.

REKLAMA

Całość tekstu można znaleźć w tym miejscu.

Czytaj także:

PAP/pb, ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej