W Japonii obył się państwowy pogrzeb premiera Shinzo Abe. Polskę reprezentował Henryk Kolwaczyk

2022-09-27, 11:51

W Japonii obył się państwowy pogrzeb premiera Shinzo Abe. Polskę reprezentował Henryk Kolwaczyk
Tysiące osób na całym świecie żegna zastrzelonego premiera Japonii; Akie Abe, wdowa po byłym premierze Japonii Shinzo Abe, kłania się składając kwiaty przy ołtarzu podczas państwowego pogrzebu jej męża w hali Budokan w Tokio. Foto: PAP/EPA/Eugene Hoshiko / POOL

W Tokio odbył się państwowy pogrzeb zastrzelonego w lipcu byłego premiera Japonii, Shinzo Abe. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele 218 krajów i terytoriów m.in wicepremier USA Kamala Harris. Polskę reprezentował Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk. Szczegóły Informacyjnej Agencji Radiowej przybliżyła korespondentka Polskiego Radia w Tokio Dorota Hałasa.

Pogrzeb odbył się w hali Budokan gdzie ustawiony został swego rodzaju ołtarz z dużym zdjęciem i urną z prochami zmarłego. Premier Fumio Kishida podziękował za to, co Shinzo Abe zrobił dla Japonii. Były premier Yoshihie Suga nazwał go prawdziwym przywódcą. Kwiaty złożył następca tronu książę Akishino.

Japończycy żegnają premiera

Kosztujący w przeliczeniu 55 mln złotych państwowy pogrzeb wywołał wiele emocji. Od rana przed wejściem do Budokanu ustawiały się kolejki osób, które chciały oddać cześć zastrzelonemu premierowi. Z drugiej strony trwały protesty przeciwników nadaniu pogrzebowi rangi państwowej.

Z kolei przeciwnicy zarzucali zmarłemu premierowi m.in. autokratyczny styl rządzenia, udział w skandalach finansowych i powiązania jego partii z grupą religijną (Federacja Jedności na rzecz Pokoju Światowego i Rodziny wcześniej Kościół Zjednoczeniowy) oskarżaną o wyłudzanie pieniędzy od członków. Protestujący wskazywali, że decyzja o nadaniu pogrzebowi rangi państwowej nie została przegłosowana w parlamencie. Sondaże wykazały, że ponad połowa Japończyków przeciwna była takiej formie pogrzebu.

Shinzo Abe, który do 2020 r. dwukrotnie pełnił funkcję premiera Japonii, został zastrzelony w lipcu w czasie wystąpienia na wiecu wyborczym w mieście Nara w zachodniej Japonii. Zamachowiec oddał dwa strzały z chałupniczo wykonanej broni. Zamachowiec zeznał, że zabił byłego premiera, aby zwrócić uwagę mediów na związki rządzącej w koalicji partii Liberalno-Demokratycznej z grupą religijną (Federacja Jedności na rzecz Pokoju Światowego i Rodziny, wcześniej Kościół Zjednoczeniowy), której jego matka przekazała darowiznę w wysokości całego majątku.

O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Tokio Dorota Hałasa:

Posłuchaj

Państwowy pogrzeb premiera Abe przybliżyła z Tokio Dorota Hałasa (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Dorota Hałasa/Tokio/Twitter.com/nt, koz

Polecane

Wróć do strony głównej