Wicepremier Gliński: dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie

W Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych odbywa się 44. Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji emigracyjnych debatują o tym, jak chronić polskie dziedzictwo za granicą. Jak powiedział wicepremier Piotr Gliński, zwracając się do muzealników, archiwistów i bibliotekarzy, "dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie".

2022-09-27, 16:29

Wicepremier Gliński: dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie
W Warszawie odbywa się 44. Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie. Foto: twitter.com/kultura_gov_pl

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślił, że idea konferencji polega na tym, że zrzesza ona niezależne instytucje, wszystkie bardzo potrzebne nie tylko środowiskom polonijnym, lecz także całemu polskiemu społeczeństwu.

- Mam tu na myśli bogactwo bezcennych zbiorów archiwalnych, księgozbiorów oraz kolekcji artystycznych i historycznych. Reprezentują Państwo instytucje, których bezcenne narodowe pamiątki, dzięki wieloletniej działalności, zostały ocalone i z pietyzmem przechowywane w okresie komunizmu. Dzięki państwa służbie zbiory te nie uległy rozproszeniu, a dziś stanowią kompendium wiedzy dla kolejnych pokoleń Polaków na całym świecie. To jest połączenie profesjonalizmu i patriotyzmu. Państwa dbałość o spuściznę kulturową poza granicami Polski zasługuje na najwyższe uznanie - zwrócił się do muzealników, archiwistów i bibliotekarzy, dziękując im za pracę w polskich instytucjach kultury za granicą.

Czytaj także:

Wicepremier dodał, że dzięki trzem edycjom programu "Wspieranie Archiwów, Bibliotek i Muzeów poza Krajem" dofinansowanie uzyskało 12 instytucji emigracyjnych na prawie 18 milionów złotych. Minister kultury poinformował, że w jego resorcie trwają prace zmierzające do finalizacji objęcia stałą i zinstytucjonalizowaną opieką bezcennych zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu. Planowane jest utworzenie nowej instytucji kultury - Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu z siedzibą w Krakowie, współprowadzonej przez Polską Akademię Umiejętności w Krakowie, Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REKLAMA

Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie

W 44. Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie uczestniczą przedstawiciele licznych polskich instytucji kultury za granicą m.in. Muzeum Polskiego w Rapperswilu w Szwajcarii, Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, Studium Polski Podziemnej w Wielkiej Brytanii i Biblioteki Polskiej im. Ignacego Domeyki w Argentynie. Są też przedstawiciele Archiwum Państwowego, Biblioteki Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej, archiwów oraz instytucji w kraju.

Posłuchaj

Wśród beneficjentów programu resortu kultury jest Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce - mówi jego szefowa Iwona Korga (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie została założona w Muzeum Polskim w Rapperswilu w 1979 roku. Jest organizacją zrzeszającą muzea, archiwa i biblioteki polskie poza granicami kraju. Jako cel konferencja stawia sobie koordynację działalności instytucji członkowskich, otaczających swoją troską dorobek i rozwój kultury polskiej oraz prezentujący wolnemu światu jej bogactwo i nierozerwalność z humanistyczną kulturą europejską.

Zobacz także: wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin w Programie 1 Polskiego Radia

ng//IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej