Ustawa o ochronie ludności. Wiceszef MSWiA podał szczegóły projektu

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik powiedział, że jego resort pracuje nad projektem ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. Odpowiadając w Sejmie na pytania posłów opozycji wyjaśniał, że MSWiA chce w jednym akcie prawnym zawrzeć przepisy dotyczące zarządzania kryzysowego. Dodał, że projekt ustawy wprowadza dwa nowe stany: stan pogotowia i stan podniesionej gotowości.

2022-10-06, 12:16

Ustawa o ochronie ludności. Wiceszef MSWiA podał szczegóły projektu

Zgodnie z projektem ustawy, stan pogotowia ma wprowadzać minister spraw wewnętrznych i administracji lub wojewoda na maksymalnie 30 dni. Obowiązywanie tego stanu będzie mogło być przedłużone za zgodą premiera lub ministra.

Drugi stan podniesionej gotowości - stan zagrożenia - ma wprowadzać premier, jeśli stan pogotowia okaże się niewystarczający, potrzebne będą dodatkowe działania i wprowadzenie ograniczeń. Będzie on mógł obowiązywać w całym kraju lub w części nie dłużej niż 30 dni.

Nowy fundusz

Wiceminister Wąsik dodał, że w projekt ustawy przewiduje utworzenie Państwowego Funduszu Celowego Ochrony Ludności. Fundusz ma składać się z funduszu centralnego, którym będzie dysponował szef MSWiA, oraz funduszy wojewódzkich w dyspozycji wojewodów.

Od 2024 roku na Fundusz przeznaczana będzie co najmniej 0,1 procent PKB rocznie, a w 2023 roku - 1 miliard złotych. Na poziomie samorządów wydatki na ochronę ludności będą planowane w ramach budżetów.

REKLAMA

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2023 roku.

Posłuchaj

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik o ustawie o ochronie ludności (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Zobacz również: Olga Semeniuk w "Sygnałach dnia"

IAR/kp/koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej