more_horiz

Ustawa o ochronie ludności. Wiceszef MSWiA podał możliwy termin jej wejścia w życie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2022 20:32
- Chciałbym, żeby ta ustawa weszła w życie 1 stycznia 2023 roku. Mam nadzieję, że przepracujemy ją w rządzie i przepchniemy przez parlament jesienią - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA. Projekt ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej ma być dopełnieniem ustawy o obronie ojczyzny.
Ustawa o ochronie ludności. Wiceszef MSWiA: chciałbym żeby weszła w życie 1 stycznia
Ustawa o ochronie ludności. Wiceszef MSWiA: chciałbym żeby weszła w życie 1 styczniaFoto: PR24

Wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział podczas konferencji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, że zaprezentowany projekt ustawy o ochronie ludności umożliwi państwu szybsze reagowanie na zagrożenia. - Musimy być zdolni do tego, żeby działać bardzo szybko, bardzo sprawnie - stwierdził.

Ustawa o ochronie ludności

- To ustawa, która wykorzystuje doświadczenie kilku ostatnich kryzysów: klimatycznych, politycznych, epidemicznych. Chcemy wprowadzić rozwiązania, które są niezbędne do tego, żeby państwo w tych trudnych sytuacjach funkcjonowało i żeby nie trzeba było na szybko uchwalać nowych ustaw - mówił Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA.

Jak podkreślił ustawa o ochronie ludności jest naturalnym dopełnieniem ustawy o obronie ojczyzny, która buduje silne Wojsko Polskie i bezpieczeństwo zewnętrzne.

- Ustawa o ochronie ludności da nam z kolei bezpieczeństwo wewnętrzne. Zdajemy sobie sprawę, że spora część ostatnich kryzysów w Polsce wynika z zagrożenia zewnętrznego. Kryzys migracyjny, kryzys na granicy z Białorusią czy uchodźczy, co oczywiście jest wynikiem działań Rosji - wyjaśnił Maciej Wąsik.

 Możliwy termin wejścia w życie ustawy 

Chciałbym, żeby ta ustawa weszła w życie 1 stycznia 2023 roku. Mam nadzieję, że przepracujemy ją w rządzie i przepchniemy przez parlament jesienią - mówił wiceszef MSWiA.

W ramach ustawy powstanie Funduszu Ochrony Ludności w wysokości ok. 3 miliardów złotych. Zapisy zawarte w projekcie ustawy przewidują też m.in. powstanie Korpusu Ratowników Medycznych czy obowiązkowe kursy pierwszej pomocy w szkołach średnich.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:42 PR24_mp3 2022_06_14-19-06-14.mp3 Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik o ustawie o ochronie ludności (Stan Rzeczy) 

Czytaj także:

* * *

Audycja: Stan Rzeczy

Prowadzący: Michał Wróblewski

Gość: Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA

Data emisji: 7.06.2022

Godzina emisji: 19.06

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem